Co dobrego może dać Ci masaż?

with 33 komentarze

masaż-kręgosłupa

 

O masażu i różnych jego odmianach słyszeli praktycznie wszyscy. Ale jak wiele osób z niego korzysta? Większość uważa, że to zbyt kosztowne, niepotrzebne, na pewno nie pomoże lub to zabieg tylko dla osób starszych i schorowanych.

 

Mieszkając i pracując jako fizjoterapeutka w Polsce nie mogłam nie zauważyć, że z masażu korzystają głównie osoby o wyższym statusie społecznym, dla których dbałość o zdrowie i stan swojego ciała jest istotną kwestią. Druga grupa, uczęszczających na masaż, to pacjenci, kierowani przez lekarzy w ramach rehabilitacji na NFZ. Kwestia celowości zlecania tych zabiegów to temat na osobny artykuł i nie będę się to w to dziś zagłębiać.

 

Po przeprowadzce do Norwegii, gdzie teraz mieszkam, uświadomiłam sobie jak bardzo postrzeganie zdrowia przez polaków odbiega od postrzegania go przez osoby innych narodowości, w tym norwegów właśnie. Tutaj korzystanie z zabiegów takich jak masaże, spa, fizjoterapia czy wszelkie usługi kosmetyczne jest na porządku dziennym. Nie ważne, czy chodzi o osobę, starszą, młodszą, bardziej sprawną lub mniej. Na siłowniach, basenach, czy ścieżkach rowerowych można spotkać, uprawiające sport, osoby w takim wieku, o jakim my myślimy tylko: kapcie i telewizor. Wśród norwegów nie ma mowy o przepracowywaniu, czy życiu w permanentnym stresie. Zamiast kolejnych godzin spędzanych w pracy wybierają spacer lub przejażdżkę na rowerze. Króluje tutaj slow life i dbałość o samego siebie.

 

Tak, norwedzy bardzo dobitnie pokazali mi, że zdrowie jest najcenniejszą rzeczą jaką mamy i koniecznie trzeba o nie dbać. A dbać o zdrowie można na wiele różnych sposobów. Czy to poprzez sport, zdrowe odżywianie czy wizyty u fizjoterapeuty i w gabinetach masażu.

 

Chciałabym, aby świadomość polaków w temacie zdrowia była choć w połowie bliska świadomości norwegów. Choć i tak muszę przyznać, że jest już coraz lepiej 🙂 Dlatego dziś chcę pokazać Ci, jakie korzyści można odnieść z masażu i dlaczego warto od czasu do czasu zafundować sobie taki relaksacyjny seans 🙂

 

Czym właściwie jest masaż?

Masaż to rodzaj terapii wykorzystujący bodźce mechaniczne przy użyciu rąk terapeuty lub przeznaczonych do tego urządzeń. W praktyce masaż polega na wykonywaniu określonych, rytmicznych ruchów. Ważne jest tutaj odpowiednie tempo oraz siła z jaką jest wykonywany. Może mieć on charakter leczniczy, relaksacyjny bądź przygotowywać mięśnie do wysiłku fizycznego. Istnieje wiele rodzajów masażu, ale nie o nich będę dziś opowiadać. Skupię się na tym, jakie korzyści dla ciała może przynieść sesja masażu, czy to leczniczego, czy relaksacyjnego.

 

Jakie korzyści daje masaż?

Relaksuje i redukuje stres

Częste poddawanie się sytuacjom stresowym oddziałuje nie tylko na psychikę, ale też na stan mięśni. Zestresowane ciało jest spięte i obolałe. Masaż pomoże Ci się zrelaksować, rozluźni napięte mięśnie oraz wpłynie pozytywnie na Twoją psychikę. Dzieje się tak dlatego, że podczas masażu pobudzane zostają hormony odpowiadające za dobry nastrój.

 

Daje ulgę napiętym mięśniom

Nadmierne napięcie mięśni może być wywołane, jak już wspominałam, stresem, ale także nieprawidłowymi nawykami ruchowymi (np. długie siedzenie w nieodpowiedniej pozycji), pracą wymagającą jednostajnych czynności, angażujących wciąż te same grupy mięśniowe, czy regularnymi treningami. Odpowiednio wykonany masaż powoduje lepsze zaopatrzenie mięśni w tlen i substancje odżywcze. Ulegają one rozluźnieniu, stają się bardziej elastyczne i jędrne. Zdolność do pracy takiego mięśnia wzrasta nawet 5 krotnie! Po masażu poprawia się również ruchomość stawów. Jest to spowodowane lepszym odżywieniem ścięgien i więzadeł, które stają się elastyczniejsze i bardziej wytrzymałe. Masaż pomoże również uporać się z dolegliwościami kręgosłupa, czy stawów, jeśli są one spowodowane brakiem równowagi mięśniowej w organizmie.

 

Poprawia stan i wygląd skóry

Masaż powoduje rozszerzenie podskórnych naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapewnia jej lepsze dotlenienie i odżywienie. Tak zaopatrzona skóra staje się gładsza, jędrniejsza i elastyczniejsza. Z tego powodu masaż jest świetnym narzędziem w walce z cellulitem. Oczywiście w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Podczas masażu z powierzchni skóry usunięty zostaje martwy naskórek, a ujścia gruczołów potowych i łojowych zostają otwarte.

 

Usprawnia działanie układu krążenia, limfatycznego oraz oddechowego

Podczas masażu szybko można odczuć, że ciało ulega rozgrzaniu. Spowodowane jest to szybszym krążeniem krwi, wywołanym odpowiednimi ruchami masażysty. Tak usprawnione krążenie powoduje, że serce zaczyna wolniej bić, a oddech się uspokaja. Regularny masaż może pomóc także w przypadku obrzęków kończyn, ponieważ pobudza do działania również układ limfatyczny.

 

Wpływa na poczucie własnej wartości

Wybranie się na masaż jest wyrazem dbania o siebie i swoje ciało. Szacunku do niego.Kiedy pozwolisz komuś zająć się sobą w 100%, a sobie samej na odpuszczenie i odpoczynek, Twoje poczucie własnej wartości rośnie. Zaczynasz czuć się atrakcyjniejsza i pewniejsza siebie.

 

Mam nadzieje, że teraz widzisz już jak wiele korzyści może przynieść masaż. Jeśli nigdy nie korzystałaś z takich zabiegów, początek nowego roku może być świetnym momentem na to, aby poświęcić odrobinę czasu samej sobie. Może stanie się to Twoim comiesięcznym rytuałem?

 

A Ty? Kiedy ostatnio korzystałaś z masażu? Podziel się swoimi odczuciami po zakończonym seansie 🙂