Dlaczego brzuszki nie działają?

with Brak komentarzy

dlaczego brzuszki nie działają

Brzuszki. Nie ma chyba osoby, która nie zna tego rodzaju ćwiczeń. To brzuszki przychodzą do głowy jako pierwsze, kiedy myślimy o płaskim brzuchu. Nie istnieje chyba żaden trening fitness, w którym nie znalazłby się choć jedna wariacja na temat brzuszków.

I mimo, że od kilku dobrych lat, coraz głośniej mówi się o tym, że brzuszki są ćwiczeniem co najmniej kiepskim (zwłaszcza dla kobiet), to siłownie i sale fitness wciąż przepełnione są instruktorami, którzy brzuszki wychwalają i zalecają swoim klientkom.

Sama nie jestem bez winy bo przez długi czas również brzuszki ćwiczyłam i zalecałam je moim pacjentom. Jednak świat i nauka idą do przodu, wiemy coraz więcej o funkcjonowaniu ludzkiego ciała i uważam, że powinniśmy z tej wiedzy korzystać.

Czas więc obalić mit brzuszków jako ćwiczeń idealnych. Gotowa? 🙂

Dlaczego brzuszki nie działają?

Wywołują nadmierne ciśnienie w jamie brzucha

Jak sprawić, aby ciśnienie wewnątrz brzucha wzrosło? Potrzeba albo umieścić “coś” w środku (tak dzieje się np. w czasie ciąży) albo ograniczyć przestrzeń jaką mają narządy wewnętrzne. Tak z kolei dzieje się kiedy ćwiczysz brzuszki.

Kiedy narządy mają mało miejsca, zaczynają przesuwać się w różne strony, aby to miejsce sobie znaleźć. Jako, że nasz tułów nie ma tendencji do powiększania się to, co znajduje się w środku musi w końcu wydostać się na zewnątrz. I zrobi to poprzez najsłabszy punkt, najczęściej dno miednicy, w którym znajdują się otwory, czyli idealna droga na świat. Może się też zdarzyć (rzadko, ale jednak), że narządy powędrują do klatki piersiowej.

Teraz wyobraź sobie, że takie zjawisko ciągłego zwiększania ciśnienia zachodzi w Twoim brzuchu pięć razy w tygodniu, po 50 powtórzeń, przez 10 lat. Nie wygląda to fajnie, prawa?

Jeśli dodatkowo Twoje dno miednicy jest osłabione (np. przez poród) tym większe ryzyko uszkodzenia mięśni dna miednicy. A stąd już niedaleka droga do nietrzymania moczu czy obniżenia narządów.

Z kolei w przypadku kiedy mięśnie brzucha i dna miednicy są silne, dokładnie im takich obciążeń może prowadzić do nadmiernego napięcia.

Problemem jest także to, że mało która kobieta potrafi zaangażować dno miednicy podczas ćwiczeń. Nie uczą nas tego na lekcjach wf-u. A szkoda, bo angażując je ograniczasz ciśnienie w brzuchu i chronisz dno miednicy.

Utrudniają oddychanie

Pomiędzy klatką piersiową a brzuchem znajduje się przepona, czyli mięsień oddechowy. Kiedy bierzesz wdech obniża się ona w kierunku brzuch, na wydechu z kolei unosi.

Kiedy ćwiczysz brzuszki ograniczasz przeponie miejsce w związku z czym nie może prawidłowo się poruszać. Dlatego częstym zjawiskiem podczas wykonywania brzuszków jest wstrzymywanie oddechu. Ciężko oddychać ze ściśniętym brzuchem. To znowu zwiększa nam ciśnienie w jamie brzucha, a jego efekty już znasz.

Oddech podczas ćwiczeń jest bardzo ważny. To dzięki nie mu do mięśni dociera odpowiednia ilość tlenu, który jest niezbędny do ich wzmocnienia. Jeśli ten proces zaburzymy przestaną pracować prawidłowo. 

Angażują tylko niewielką część brzucha

Jak już pisałam wyżej, nasz tułów składa się z wielu mięśni. Aby był on funkcjonalny i spełniał swoje zadanie, czyli m.in. stabilizował tułów, konieczna jest praca brzucha jako całości. Niestety brzuszki nam tego nie dają.

Wykonując brzuszki angażujemy jedynie mięsień prosty, a właściwie tylko jego górną cześć. Czasami włączamy jeszcze mięśnie skośne zewnętrzne. Ale co z resztą?

Takie działanie prowadzi do nierównowagi mięśniowej, a to z kolei do wielu różnych problemów.

Nie zapewniają płaskiego brzucha

Podczas brzuszków wzmacniasz głównie mięsień prosty, a właściwie jego część pomiędzy klatką piersiową a pępkiem. Nie działają one jednak wcale na tę część pod pępkiem. A dam sobie rękę uciąć, że na wyszczuplaniu tej części brzucha zależy Ci najbardziej. 

Dodatkowo, ćwicząc brzuszki bez zaangażowania dna miednicy, spychasz narządy wewnętrzne w dół co jeszcze bardziej uwypukla dolną cześć brzucha.

Co więcej, takie ćwiczenia wcale nie zapewnią Ci smukłej tali. Wręcz przeciwnie. Ciągle wzmacniane mięśnie skośne, zwiększają delikatnie swoją objętość powiększając w ten sposób samą talię. Przykro mi.

Za wygląd brzucha odpowiadają głównie mięśnie głębokie, w tym także mięśnie dna miednicy. Spróbuj aktywować delikatnie dno miednicy, podciągnąć je do góry i zobacz jak napina się i chowa dolna część brzucha. O taki głównie efekt Ci chodzi, prawda?

Utrwalają pochyloną pozycję ciała

Wykonując brzuszek ćwiczysz zginanie tułowia. Regularne powtarzanie takich ćwiczeń powoduje, że Twoja sylwetka coraz bardziej pochyla się do przodu, staje przygarbiona.

Wyprostuj się, popraw postawę i zobacz jak w jednej chwili Twój brzuch się chowa.

Obciążają odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa

Przypomnij sobie najbardziej intensywny trening brzucha jaki kiedykolwiek wykonałaś. Ten ból, który pojawia się w Twoich mięśniach kolejnego dnia. Mięśniach…szyi! Tak, dobrze widzisz szyi. Nie uwierzę jeśli powiesz mi teraz, że nigdy po treningu, nie czułaś bólu mięśni szyi czy karku.

Jest to bardzo częste zjawisko, ponieważ nasze mięśnie brzucha często są zbyt słabe, aby wykonać tak dużą liczbę spięć jakbyśmy chciały. Po kilkudziesięciu powtórzeniach nie dają już rady, a Ty automatycznie zaczynasz pociągać rękami za głowę, aby wykonać jeszcze kilka. Takie działanie bardzo obciąża szyjny odcinek kręgosłupa i prowadzi do problemów przyszłości.

Podobnie jest z odcinkiem lędźwiowym. Jeśli nie potrafisz odpowiednio zaangażować mięśni głębokich brzucha, zaczynasz wyginać dolną część pleców w łuk obciążając tym kręgosłup.

Są najmniej funkcjonalnym ćwiczeniem jakie znam

Funkcja przede wszystkim. Każde ćwiczenie, które wykonujemy powinno przygotowywać nas do ruchu, który wykonujemy na co dzień.

Twój tułów pracuje najlepiej kiedy jest wyprostowany. Do tego został stworzony i tak zbudowany, aby tę wyprostowaną pozycję utrzymać. Jak, na boga, ktoś wpadł na pomysł, aby wzmacniać brzuch poprzez zginanie tułowia?! A ludzkość przez tak długi czas tego nie zakwestionowała.

Chcesz mieć mocny i sprawny brzuch kiedy stoisz, siedzisz czy chodzisz. Pokaż mi jedną sytuację w życiu do której potrzebne jest Ci funkcjonowanie w ciągłym zagięciu. I wzmacnianie mięśni w taki sposób.

Aby się pochylić czy zgiąć tułów potrzebujesz brzuch rozluźnić. Jeśli myślisz, że musisz mieć do tego mocne mięśnie brzucha, to coś poszło bardzo nie tak.

Skoro nie brzuszki, to co?

No dobra wiesz już że wykonywanie brzuszków do najlepszych wyborów nie należy. Nadal jednak chcesz ten brzuch ćwiczyć. Jak to zrobić?

Ćwicz z wyprostowanym tułowiem

Najbardziej szkodzą nam te ćwiczenia podczas których zarówno głową jak i nogi znajdują się również nad podłogą.

Aby zniwelować ten efekt wykonuj ruchy kiedy głowa leży na podłodze, tak aby tułów był wyprostowany. Możesz wtedy np. unosić same ręce lub nogi i w ten sposób zaangażować brzuch.

Balansuj

Balans i ćwiczenia równoważne to coś, co ma kolosalny wpływ na pracę mięśni brzucha. Kiedy wytracasz swoje ciało z równowagi broni się ono aktywując wszystkie mięśnie tułowia jednocześnie, aby nie pozwolić Ci upaść. W ten sposób wzmacniasz wszystkie mięśnie brzucha, nie tylko wybrane. Dlatego balansuj! Stój na jednej nodze, dodaj do tego ruch drugą, wykorzystaj do ćwiczeń dużą piłkę, poduszkę sensoryczną czy bossu. Efekty będą piękne.

Po prostu się ruszaj

Jak już wiesz brzuch pracuje najlepiej kiedy jest wyprostowany. Ale to jak działa, zależy od częstotliwości z jaką jest użytkowany. Dlatego jeśli chcesz mieć mocny brzuch ruszaj się jak najwięcej. Chodź, maszeruj, biegaj. Cokolwiek, co angażuje tułów w jego naturalnym ustawieniu będzie go wzmacniało. Po prostu używaj go! Im więcej ruchu tym lepiej.

Może teraz Cię rozczaruję, ale nawet najlepszy trening, wykonywany codziennie, przez godzinę nie przyniesie dobrych efektów jeśli przez pozostałe 23 godziny w ciągu doby pozostajesz w bezruchu. 

Nie wciągaj stale brzucha

Wiem, że to trudne kiedy przez całe życie byłaś uczona, aby wciągać brzuch bo wtedy wygląda na płaski. Niestety takie ciągle wciąganie znów zwiększa ciśnienie w brzuchu.

Poza tym mięśnie brzucha, jak każde inne, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują nie tylko wzmacniania ale i rozluźnienia.

Jakoś nigdy nie przychodzi nam do głowy, aby chodzić przez cały dzień z napiętym bicepsem. Za to napinanie brzucha przez 12 godzin to już nie problem, prawda?

Dlatego puść brzuch! Jeśli jest to dla Ciebie bardzo trudne, spróbuj wykonać to w klęku podpartym (na czworaka). W tej pozycji pozwól swojemu brzuchowi rozluźnić się i opaść w kierunku podłogi.

Pamiętaj też, aby po każdym treningu na brzuch zarezerwować chwilę na jego rozluźnienie, np. przez wykonanie kilku ćwiczeń oddechowych.

Jeśli w treningu który wykonujesz ćwiczeń wzmacniających brzuch jest sporo, rób przerwy lub przeplataj je ćwiczeniami na inne partie ciała. Żaden mięsień nie jest w stanie pracować prawidłowo przez godzinę bez przerwy.

>>>Sprawdź jak wzmacniać brzuch bez wykonywania brzuszków (KLIK)<<<

Jak sama widzisz, brzuszki mają na sumieniu sporo wad. Zwłaszcza dla nas, kobiet, nie są ćwiczeniem bezpiecznym i takim, które powinnyśmy wykonywać regularnie. Biorąc po uwagę jak wiele czynników ma wpływ na nasze ciało, warto ograniczyć mu nieco obciążeń i zająć nim w sposób, który wspiera i pomaga budować sprawność zamiast jej szkodzić.

Czy to znaczy, że powinnaś całkowicie przestać je wykonywać? Moim zdaniem warto przynajmniej je ograniczyć. A jeśli bardzo chcesz brzuszki ćwiczyć, naucz się angażować mięśnie głębokie i mięśnie dna miednicy, aby zmniejszyć ich negatywne działanie.

Istnieje jednak wiele ćwiczeń, które pomogą wzmocnić brzuch w bezpieczny sposób. Kilka z nich znajdziesz w tym artykule.

A teraz chętnie dowiem się co sądzisz na ten temat. Ćwiczysz brzuszki regularnie, czy jesteś ich przeciwniczką?