Dzienniczek mikcji – jak prowadzić?

with Brak komentarzy

 

dzienniczek mikcji

 

O dzienniczku mikcji pisałam jakiś czas temu w moim newsletterze. Pomyślałam jednak, że jest to na tyle istotny element w leczeniu nietrzymania moczu, że warto opowiedzieć o nim także na blogu.

Prowadzenie dzienniczka mikcji to świetny sposób na to jak w domowych warunkach sprawdzić funkcjonowanie swojego pęcherza i wstępnie ocenić przyczynę nietrzymania moczu.

 

Jeśli chciałabyś podobne materiały otrzymywać jako pierwsze, zanim jeszcze pojawią się na blogu, zapisz się tutaj. Czytelniczki mojego newslettera zawsze traktuję wyjątkowo 🙂

 

Czym jest dzienniczek mikcji?

Mikcja to nic innego jak oddawanie moczu. A prowadzenie dzienniczka polega na zapisywaniu tego, w jaki sposób oddajesz mocz. Za chwilę wyjaśnię to dokładnie.

Dzięki takim obserwacjom jesteśmy w stanie ocenić na jaki rodzaj nietrzymania moczu cierpisz (o rodzajach nietrzymania moczu pisałam w tym artykule). Jeśli podejrzewasz, że masz problem z nietrzymaniem moczu, dnem miednicy lub to, jak oddajesz mocz jest dla Ciebie niepokojące (zbyt rzadko, zbyt często itp.) warto skorzystać z dzienniczka mikcji. Jest to bardzo prosty sposób na samodzielną ocenę tego co się dzieje. Wymaga jedynie większej ilości czasu i Twojego zaangażowania.

Taki dzienniczek możesz prowadzić na specjalnie przygotowanym wzorze (przykładowy, taki jaki ja daję moim pacjentkom, możesz pobrać klikając tutaj). Jednak nie jest to konieczne i zapiski możesz prowadzić także na zwykłej kartce papieru lub nawet w pliku na komputerze lub telefonie. Jak Ci wygodnie.

 

Jak się za to zabrać?

Potrzebny będzie Ci pojemniczek na mocz z miarką o pojemności ok. 600ml (podobny jak do badania moczu) i wspomniana już kartka papieru.

Zapiski najlepiej prowadzić przez minimum 2 dni (krótsze nie mają sensu), a jeśli masz taką możliwość nawet dłużej. Im dłuższe beda twoje obserwacje tym precyzyjniej możemy określić problem dna miednicy.

Dobrze jeśli będziesz w tym czasie w domu bo takie testy mogą być krepujące w miejscu pracy (zapiski prowadzimy przez cała dobę, przy każdej wizycie w toalecie). Chyba, że nie masz z tym problemu, to wtedy śmiało.

 

Co zapisywać?

  • przede wszystkim to, ile moczu za każdym razem oddałaś. Musisz robić to do pojemnika, aby łatwo zmierzyć jego objętość.
  • zapisz datę i godzinę każdej mikcji oraz ilość moczu,
  • zapisz także godzinę, o której ostatnio piłaś, ilość wypitego napoju oraz jego rodzaj (woda, kawa, herbata, itp.)
  • intensywność parcia, czyli, to jak silne parcie na mocz się pojawiło (zdążysz dojść do toalety, czy jest to raczej trudne do powstrzymania?)
  • czy wystąpiło nietrzymanie moczu (ile razy tak, a ile razy spokojnie dotarłaś do toalety)
  • w jakich okolicznościach wystąpiło nietrzymanie moczu (kaszel, kichanie, śmiech, podniesienie czegoś ciężkiego, aktywność fizyczna (jaka?), zmiana pozycji, aktywność seksualna, w spoczynku)
  • czy musiałaś korzystać z wkładki, podpaski lub majtek chłonnych.

 

Kiedy powinnaś się niepokoić?

Przy prawidłowej pracy pęcherza i wydolnym dnie miednicy powinnaś oddawać ok 500-600 ml moczu jednorazowo, mniej więcej co 3 godziny, od 6 do 8 razy w dzień i od 0 do 1 razu w nocy. Bez epizodów nietrzymania moczu oczywiście, niezależnie od wykonywanych czynności.

Jeśli Twoje zapiski beda odbiegały od normy to znak, że warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, dokładniejsze badania oraz ewentualne leczenie. Nie ignoruj sygnałów jakie daje Ci Twój pęcherz. Im wcześniej rozpoczniesz terapię tym szybciej zobaczysz efekty.

 

Jak widzisz prowadzenie dzienniczka mikcji to nic trudnego. Jest to jednak czasochłonne i jeśli zdecydujesz się na jego wykorzystanie, upewnij się, że masz do tego odpowiednie warunki. W innym wypadku szybko możesz się zniechęcić i przerwać obserwacje.