Jak dbać o siebie będąc kobietą?

with 74 komentarze

zdrowie kobiety

 

Większość kobiet zdaje sobie sprawę, z tego że zdrowie jest ważne.

Większość kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że robi dla siebie za mało.

Większośc kobiet, zapytana, powie, że chce być zdrowa.

I pomimo tego, większośc kobiet, powie też, że nie ma czasu, aby o to zdrowie dbać.

 

Laura Vanderkam powiedziała kiedyś bardzo mądre słowa: “Zamiast mówić “Nie mam czasu” powiedz “To nie jest mój priorytet” i sprawdź, co się zmieni.”

Zanim i Ty powiesz, że nie masz czasu, aby o siebie dbać, usiądź na chwilę i zamień wszystkie “nie mam czasu” na “to nie jest mój priorytet”. Powiedz to głośno:

“Nie mam czasu na zdrowe odżywianie” – “Zdrowe odżywianie to nie jest mój priorytet”

“Nie mam czasu na ćwiczenia” – “Bycie sprawną to nie jest mój priorytet.”

“Nie mam czasu na chodzenie po lekarzach”. – “Moje zdrowie to nie jest mój priorytet.”

 

Brzmi strasznie, prawda? Ale tak właśnie jest za każdym razem, kiedy decydujesz się nie dbać o siebie. Nie jesteś dla siebie samej priorytetem. A jeśli dla siebie nim nie jesteś, to dla kogo będziesz?

Kiedy słyszysz określenie zadbana kobieta, pewnie pierwsze co przychodzi ci na myśl, to wygląd. Zgrabna, szczupła sylwetka, lśniące włosy i gładka cera. Każda z nas chce czuć się i wyglądać pięknie. Jednak w codziennym zabieganiu, bardzo często zapominamy o sobie. Wiele kobiet nie jest w stanie zostawić wszystkich obowiązków, choćby na jeden dzień, i poświęcić tego  czasu sobie. Co więcej, uważają, że troska o siebie to czysty egoizm.

Istnieje wiele sposobów na zadbanie o siebie. Na przykład zdrowie. Czy skupienie się na swoim zdrowiu to naprawdę przejaw egoizmu? Zastanów się, czy to, że chcesz jak najdłużej zachować zdrowie i sprawność oraz dobre samopoczucie, aby cieszyć się czasem spędzonym z Twoimi bliskimi to coś złego? Naprawdę uważasz, że Twoje dzieci chcą mieć schorowaną i wciąż sfrustrowaną matkę? Nie sądzę.

Dla mnie dbanie o siebie to nie jest egoizm.

Za to stawianie siebie zawsze na ostatnim miejscu, to głupota.

Dlatego dziś chcę Ci pokazać kilka rzeczy, które POWINNAŚ robić dla siebie, jeśli chcesz być zdrową i zadbaną kobietą.

 

Regularnie badaj swoje piersi

Codziennie na raka piersi umiera 13 kobiet. To około 5 tysięcy kobiet rocznie. Powodem tego są zbyt późno wykrywane zmiany, których nie można już wyleczyć. Byłoby to możliwe, gdyby kobiety zgłaszały się do lekarza wcześniej. Wszystkie dobrze wiemy, że regularne samobadanie piersi to konieczność. Jednak niewiele kobiet wie, jak takie badanie wykonać, jakie zmiany w piersiach są normalne, a co powinno niepokoić. A tutaj liczy się czas i jak najwcześniejsze wykrycie jakichkolwiek zmian może uratować życie. Świetnym rozwiązaniem może być Braster, czyli urządzenie do samodzielnego badania piersi. Możesz je wykonać we własnym domu bez konieczności zastanawiania się, czy na pewno robisz to poprawnie. Chciałabym, aby każda kobieta mogła mieć takie urządzenie w domu.

 

Rób cytologię

Rak szyjki macicy to kolejny, po raku piersi, który jest powodem śmierci wielu tysięcy kobiet. Regularne badania pozwolą na wczesne wykrycie zmian i szybkie rozpoczęcie leczenia. Pamiętaj, że cytologię należy wykonywać raz w roku, a jeśli wykryto u Ciebie jakieś zmiany, nawet jeśli nie są złośliwe, co 6 miesięcy.

 

Dobierz odpowiedni stanik

Czy wiesz, że to jaki stanik nosisz może mieć wpływ na ból kręgosłupa? W nieodpowiednio dobranym staniku, piersi nie są wystarczające podtrzymywane, a ich ciężar (zwłaszcza kiedy są duże) wpływa obciążająco na kręgosłup. Wiem, że dobra jakościowo bielizna jest dosyć droga. Ale uwierz mi, kiedy porównasz to, jak wyglądają Twoje piersi w dobrze dopasowanym staniku z tym, jak wyglądają w staniku kupionym na bazarze za 15, już nigdy nie będziesz chciała się z nim rozstać. O wiele lepiej jest mieć 3 dobre biustonosze, w których wyglądasz i czujesz się atrakcyjnie, a dodatkowo dbasz o swój kręgosłup, niż 10 byle jakich. W dobrych sklepach z bielizną możesz skorzystać z usług brafitterki, która pomoże Ci dobrać odpowiedni rozmiar. Jeśli mi nie wierzysz, to idź do sklepu i tylko przymierz jeden, czy dwa. Nie musisz go kupować. Ale jestem pewna, że jeśli już przymierzysz nie będziesz chciała innego 😉

 

Pamiętaj o ruchu i zdrowym odżywianiu

Sport i zdrowa dieta to już chyba standard w kwestii dbania o siebie. Nie mogę, jednak, o tym nie wspomnieć bo to, jak się odżywiasz i jak spędzasz czas ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie. I zarówno dieta jak i sport idą ze sobą w parze. Jeśli będziesz uprawiać sport 7 dni w tygodniu, do pracy chodzić piechotą, a czas wolny spędzać na aktywnym wypoczynku to Twoja forma będzie świetna, owszem. Ale jeśli przy okazji wrzucasz w siebie co popadnie, traktujesz swoje ciało jak śmietnik, to w końcu zacznie brakować Ci energii i siły, aby Twoje ciało mogło sobie poradzić z wysiłkiem jaki mu serwujesz. I odwrotnie. Nawet najzdrowsza dieta świata nie zastąpi odpowiedniej dawki ruchu. Dlatego ćwicz, ruszaj się kiedy tylko masz możliwość, ale przy okazji dbaj o to, aby dostarczać swojemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych.

 

Ćwicz mięśnie dna miednicy

Wbrew pozorom nietrzymanie moczu to bardzo powszechna dolegliwość. Jest to jeden z głównych objawów osłabienia mięśni dna miednicy. Dotyczy on zwłaszcza kobiet po porodzie i tych w wieku okołomenopauzalnym. Jednak problemy z nietrzymaniem moczu koło 50 r.ż są spowodowane brakiem dbałości o tę okolicę ciała w młodym wieku właśnie. Dlatego tak ważne jest, abyś mięśnie dna miednicy ćwiczyła codziennie. Ćwiczenia są proste i nie zajmują dużo. czasu, możesz je wykonywać praktycznie wszędzie. Jak to robić możesz przeczytać tutaj i tutaj. Wyrób w sobie nawyk regularnych ćwiczeń, dzięki czemu będziesz mogła uniknąć przykrych dolegliwości. Poza tym od stanu mięśni dna miednicy zależeć będzie przebieg Twojej ciąży oraz porodu, a ich prawidłowe funkcjonowanie ma również wpływ na stabilizację kręgosłupa.

 

Wyśpij się

Sen to jedna z tych rzeczy, z których rezygnujemy w pierwszej kolejności, kiedy wciąż brakuje nam czasu, a lista zadań tylko się wydłuża. Bo przecież nic się nie stanie jak dzisiaj prześpię się tylko 3 godziny. Nic się nie stanie jak położę się o 3. To nic, że już o 6 obudzą Cię Twoje dzieci. Kilka kaw, jakiś energetyk i można działać dalej. Ale, czy tak wygląda zdrowe życie? Czy tak wygląda dobre życie? Nie dla mnie.

Sen jest podstawą Twojego funkcjonowania. To podczas snu regeneruje się Twoje ciało i umysł. To podczas snu w Twojej głowie porządkują się wszelkie informacje, które gromadziły się w ciągu dniu. Podczas snu zachodzą drobne procesy naprawcze i walka z ewentualną chorobą. Rezygnując ze snu, rezygnujesz z pomocy Twojego największego sprzymierzeńca. Połóż się wcześniej. Wyśpij się. Gwarantuję Ci, że nawet jeśli będziesz musiała wstać o 6 rano, to po przespanych 7, czy 8 godzinach będziesz w stanie zdziałać o wiele więcej, niż podczas nieprzespanej nocy, kiedy Twój mózg już nie funkcjonuje, a Ty nadal zmuszasz go do pracy. Twoje ciało Ci się za to odwdzięczy.

 

Znajdź czas dla siebie

My kobiety, mamy taką tendencję, że zapominamy od czasu do czasu odpocząć. Pamiętamy o wszystkim co dotyczy naszej pracy, domu, dzieci, czy innych ludzi. I te zadania wykonujemy bez zastanowienia, nie kwestionujemy tego, czy jest to rzeczywiście potrzebne, czy inni naprawdę tego od nas oczekują. Po prostu robimy, bo tak trzeba. A później padamy na twarz ze zmęczenia. Bo zapominamy o odpoczynku. Zapominamy o sobie. Budzimy się nagle przemęczone, sfrustrowane, z podkrążonymi z niewyspania oczami, z obolałymi mięśniami i nadal często nie przyjdzie nam do głowy, żeby choć na chwilę, wrzucić na luz. Przecież tyle jest jeszcze do zrobienia.

Dlatego dziś chcę Cię zachęcić do znalezienia czasu dla siebie. Abyś, choć raz w miesiącu znalazła jeden dzień, może pół dnia lub nawet godzinę i poświęciła ją tylko i wyłącznie sobie. Bez krytykowania się za zbytnie lenistwo, czy myślenia o niedokończonych zadaniach. Należy Ci się to! Zostaw dzieci z mężem (on naprawdę da sobie z nimi radę! A i ich relacja z pewnością wiele na tym zyska), odłóż domowe obowiązki na później i leń się ile tylko możesz 🙂 Idź do kina, usiądź i poczytaj w spokoju książkę, wybierz się na masaż. Zrób to, na co masz ochotę. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Zobaczysz, że po tak spędzonym czasie będziesz miała o wiele więcej energii do dalszych działań i zaopiekowania się wszystkimi na około. Bo żebyś mogła zająć się innymi, najpierw musisz zająć się sama sobą.

 

Dbanie o siebie i swoje zdrowie to nie jest egoizm. Albo może i jest. Ale ten dobry. Dbanie o siebie to przejaw troski o samą siebie, ale i o swoich bliskich. Bo dla kogo, jeśli nie dla nich, chcesz być zdrowa i sprawna, aż do późnej starości? Łatwo się mówi, że jeszcze będziesz miała na to czas. Kiedyś. Nie teraz. Ale to właśnie teraz pracujesz na to, jak będzie wyglądało Twoje “kiedyś”. Jak chcesz żeby wyglądało? Co chcesz wspominać za kilkadziesiąt lat?

Dla mnie bardziej od lśniących okien, czy idealnie wyprasowanych firanek liczy się to, ile czasu i jak spędzam z moimi bliskimi, czy mam czas na realizowanie swoich pasji, na chwilę wytchnienia po dniu pracy, czy „tworzenie” swojego życia takiego, jakie chciałabym wspominać za 50 lat.

Bo będąc 80 letnią staruszką nie chcę wyrzucać sobie, że przez całe życie poświęcałam się dla innych, czy to w pracy, czy w życiu osobistym. Będąc 80 letnią staruszką, wspominającą swoje życie, chcę móc powiedzieć: „Kurcze, było zaje***!”  

Ale do tego potrzebna jest odrobina egoizmu. Tego dobrego, który pozwala nam od czasu do czasu rzucić wszystko i wyjść do kina, czy choćby na spacer. Wyjechać na wakacje marzeń bez wyrzucania sobie, że to zbyt duża przesada. Usiąść tyłem do brudnych naczyń w zlewie i zaszyć się z książką pod kocem.

Już niedługo staruje wyzwanie podczas którego będziesz mogła skupić się na sobie i zadbać o swoje zdrowie. Jeśli nie chcesz go przegapić, zapisz się, w formularzu poniżej, a więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Co Ty zrobisz dziś dla siebie?