Sprawne mięśnie dna miednicy, jako droga do seksualnego spełnienia

with 28 komentarzy

Santi - Love by Santi

 

O mięśniach dna miednicy mówimy wiele w kontekście zdrowia oraz dbania o sprawność tej okolicy ciała. I choć to ten aspekt powinien być najważniejszy, nie można zapominać o tym, że poza utrzymywaniem narządów na miejscu oraz bezpośredniej pracy przy oddawaniu moczu, mięśnie te pełnią również funkcje seksualne. Biorą one bezpośredni udział w stosunku i to od ich sprawności, w dużej mierze, zależy jego jakość.

Dlatego dziś chciałabym abyś spojrzała na mięśnie dna miednicy z tej drugiej strony – jako narzędzie do spełnienia także w sferze seksualnej.

O to, jaki wpływ ma sprawność mięśni dna miednicy na jakość życia intymnego, zapytałam Santi – doradczynię intymną, która pracuje z kobietami i ich seksualnością na co dzień. Opowie Ci ona o tym, dlaczego świadoma praca w obszarze mięśni dna miednicy pozwoli Ci na czerpanie większej przyjemności z seksu oraz jak wiele pozytywnych zmian możesz odczuć jeśli postawisz na moc rytuału i skupisz się na sobie samej.

Zapraszam 🙂

Jak wpływ na seks ma kondycja mięśni dna miednicy?

O to pewnie mogłabym Cię dokładnie ja zapytać. Bo chciałabym, aby kobiety rozumiały, że tu nie tylko chodzi o przyjemność ale i zdrowie. Bo co to są „mięśnie miednicy”  – to tak naprawdę układ mięśni, ale i wiązadeł oraz powięzi, który odpowiada za takie czynności jak odbywanie stosunków płciowych, poród, utrzymanie ciąży, ale i po prostu wydalenia kału czy moczu (o czym – umówmy się – nie lubimy myśleć). W moim rozumieniu jakość naszego życia wpływa na nasz seks, a więc np. problemy z nietrzymaniem moczu też będą na niego wpływać. Dlatego przede wszystkim zdrowie – ono jest najlepszym afrodyzjakiem. A po drugie faktycznie – mocne mięśnie oraz ich aktywowanie w trakcie trwania stosunku to droga do większej przyjemności dla obojga partnerów. A więc dlaczego by w to nie zainwestować swojego czasu i odrobiny wysiłku?

Czy często zgłaszają się do Ciebie kobiety, które nie odczuwają przyjemności z seksu (bądź zgłaszają inne problemy seksualne), z powodu osłabienia mięśni dna miednicy? 

Właściwie nigdy. Może to jest kwestia specyfiki mojego zawodu, że kobiety trafiają do mnie raczej z pewnymi blokującymi przekonaniami, z którymi na danym etapie życia postanowiły się rozprawić. Albo właśnie chcą postawić na siebie i zacząć żyć intensywniej – również erotycznie. Choć jednak nie trafiają z tego powodu, niemal zawsze w trakcie rozmowy łapiemy się na tym, że obszar dbania o te mięśnie jest zaniedbany. Często też budzę zdziwienie, że można uprawiać gimnastykę intymną również z intencją wzmocnienia seksualnych doznań. A można. Sama promuję pracę z kwarcowymi jajeczkami Yoni, która wykracza poza ideał gimnastyki, będąc okazją do intymnego rytuału.

Czy nadmierne napięcie mięśni dna miednicy również może wywoływać problemy podczas stosunku?

Nie spotkałam się z bezpośrednimi skargami w tym temacie. Ale jest dla mnie jasne, że ćwiczenie mięśni to nie tylko napinanie tych czy innych miejsc, ale raczej większa ich świadomość, czucie. Zresztą nierozłączną częścią każdego treningu czy gimnastyki jest rozluźnianie. Dlatego jeśli uczę, to uczę świadomej pracy w tym obszarze – budzenia się do życia. Bo czasem dosłownie nasze ciało w tym obszarze śpi i najpierw trzeba się aktywować.

Jakie zmiany mogą odczuć kobiety które rozpoczną regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy?

Dla mnie najważniejsza jest moc rytuału, podczas którego kobiety mogą być skupione przez jakiś okres czasu na sobie oraz swojej seksualności. Tylko i wyłącznie. To dla mnie często więcej niż czysto fizyczne profity. Ale oczywiście, że im bardziej aktywujemy mięśnie tego obszaru, tym więcej czujemy i tym bardziej jesteśmy sprawcze. Możemy kontrolować intensywność przeżywania podczas stosunku, a nawet upomnieć partnera bez słów – mocniejszym sygnałem. Kim Anami, od której miałam przyjemność uczyć się „waginalnego kung-fu” sugeruje, że wytrenowana kobieta może swoją waginą (umownie, bo przecież chodzi o dwie przepony: miednicy oraz moczowo-płciową) unieść kosz pomarańczy. Jeśli wiesz, że możesz dokonać takich rzeczy, to czy nie czujesz się od razu boginią seksu? Ale na pewno odczuwalną zmianą dzięki ćwiczeniom będzie właśnie więcej przyjemności z seksu.

Czy zwiększenie satysfakcji z życia seksualnego zgłaszają tylko kobiety, czy również mężczyźni odczuwają pozytywne efekty? 

Mężczyźni nie tyle cieszą się z nowych umiejętności swoich partnerek (choć oczywiście też), co z ich większej otwartości i chęci na seks. I to jest chyba kluczowe. Praca w tym obszarze otwiera nas na seksualność – najpierw własną, potem partnera. A to cudowny efekt.

Co sądzisz na temat kulek gejszy? Czy warto je stosować podczas ćwiczeń mięśni dna miednicy? Jeśli tak, to jak to robić prawidłowo?

To wielkie pytanie! Kiedyś polecałam świadomą pracę z kulkami gejszy wykonanymi z silikonu medycznego dla większej higieny. Na pewno nie należy z nimi spać! Nie jestem też fanką chodzenia. Wierzę, że jak każdy mięsień, mięśnie dna miednicy powinny być ćwiczone, a nie trwale obciążane – czyli sugeruję pracę w seriach. Napięcia, ale i świadome rozluźnianie. Obecnie przyznam też, że jestem zafascynowana pracą z kamieniami Yoni, które są z naturalnych materiałów, a dają ten sam poziom higieny. Dodatkowo ich większy ciężar daje jeszcze większe pole do popisu, jeśli chodzi o ćwiczenia. Ale tak naprawdę to ja chciałabym Ci zadać to pytanie – jak należy ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Bo wiem, że to właśnie fizjoterapeuci są od tego specjalistami.

 

Santi - Love by SantiSanti – Jestem doradcą intymnym z teoretyczną oraz praktyczną wiedzą o seksie. Pomagam doprawić życie intymne do smaku wedle gustów moich klientów. Tak jak kreatywny doradca biznesowy, szukam najlepszych rozwiązań, nowych pomysłów oraz długotrwałych strategii erotycznego rozwoju w życiu codziennym. Wspieram w seksualnej podróży głównie kobiety, najchętniej mamy. Ułatwiając im odnaleźć przyjemność i bliskość w pierwszej kolejności z samą sobą, z własnym ciałem, w drugiej z partnerem. Pokazuję, jak miłość fizyczna może się stać nie tylko sposobem na głęboki relaks, ale i źródłem energii życiowej. Środkiem do życia pełnego równowagi i uważności. Jeśli chcesz poprawić jakość tej sfery życia – jesteś we właściwym miejscu.
Gdzie mnie znajdziesz?
Love by Santi
www.facebook.com/lovebysanti
Bardzo dziękuję Santi za to, że zechciała się podzielić z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem w pracy z kobietami. Spojrzenie z trochę innej perspektywy niż zdrowie, może być bardzo cenne dla wielu z nas.

 

Sama podzielam zdanie Sani na temat ćwiczeń mięśni dna miednicy i cały czas namawiam do regularnej pracy w tym obszarze. Jeśli chodzi o kulki gejszy, to chciałabym zaznaczyć to, o czym wspominała również Santi, że mogą to być narzędzia bardzo pomocne podczas ćwiczeń oraz stanowić pewnego rodzaju obciążenie, o ile są stosowane prawidłowo. Noszenie kulek przez cały dzień, wbrew pozorom, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, prowadząc do nadmiernego napięcia mięśni. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj treningu, nie noś ich dłużej niż 10 min jednorazowo i zawsze pamiętaj o rozluźnieniu mięśni na zakończenie.

 

Sprawdź jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy –> Ćwiczenia mięśni dna miednicy 

 

A czy Ciebie taki aspekt sprawności mięśni dna miednicy zachęca do regularnych ćwiczeń? 🙂