Operacja rozejścia mięśni prostych brzucha

with Brak komentarzy

Operacja rozejścia mięśni prostych brzucha

 

Jednym ze sposobów leczenia rozejścia mięśni prostych brzucha jest operacja. I o ile powinna ona być ostatecznością, gdy inne metody zawodzą, to istnieją także sytuacje, kiedy operacji nie da się uniknąć. Dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej.

Dziś chcę Wam opowiedzieć trochę o tym, jak taki zabieg wygląda, czego można się spodziewać i czy sama operacja wystarczy, aby pozbyć się rozejścia mięśni na zawsze?

 

Kiedy warto rozważyć operację?

Jednym z głównych powodów wykonania operacji jest przepuklina brzuszna. Powstaje ona, gdy narządy wewnętrzne przemieszają się poza jamę brzuszną. Dzieje się tak kiedy ściana brzucha jest słaba i nie podtrzymuje odpowiednio narządów.

To co warto tutaj zaznaczyć to to, że samo rozejście mięśni nie powoduje powstania przepukliny. Owszem, przy zaniedbanym rozejściu mięśni i kiepskich codziennym nawykach łatwiej do pojawienia się przepukliny doprowadzić. Można jednak mieć rozejście i nie mieć przepukliny, a także mieć przepuklinę bez rozejścia.

 

Jakie są objawy przepukliny?

  • uwypuklenie w postaci twardego guzka w okolicy brzucha, pępka, czy blizny pooperacyjnej,
  • guzek ten może się powiększać podczas kaszlu, kichania, śmiechu,
  • ból brzucha w miejscu wystąpienia przepukliny, który nasila się przy kaszlu, czy parciu podczas wizyty w toalecie,
  • z czasem mogą pojawić się mdłości, wzdęcia i wymioty.

Przepukliny nie powinno zostawiać się samej sobie, ponieważ jej zaniedbanie może prowadzić do uwięźnięcia jelit, a to stanowi już zagrożenie dla zdrowia i życia. Wtedy operacja będzie już koniecznością.

 

Bardzo często kobiety poddające się operacji usunięcia przepukliny, decydują się również na zamknięcie rozejścia, niejako “przy okazji”. Warto jednak dobrze się nad tym zastanowić, ponieważ o ile samą przepuklinę można zoperować laparoskopowo, tak zabieg zszycia mięśni jest już poważną operacją. Jeśli rozejście jest niewielkie, istnieje szansa zamknięcia go dzięki fizjoterapii, warto wtedy rozważyć usunięcie samej przepukliny i późniejszą pracę z rozejściem. Decyzja jednak należy do Ciebie i Twojego lekarza prowadzącego.

Czasami zdarza się tak, że nie ma możliwości całkowitego zamknięcia rozejścia nawet pomimo odpowiednich ćwiczeń, diety i dbania o codzienne nawyki. Jeśli Twoja rehabilitacja trwa już dość długo, a mięśnie nadal są słabe i nie widać żadnego postępu lub jest on bardzo mały, wtedy również warto rozważyć operację.

Nie oznacza to jednak, że jeśli po mięsiącu czy dwóch ćwiczeń efekt nie jest zadowalający, powinnaś już zgłosić się na zabieg. Ciało kobiety po ciąży potrzebuje czasu, aby się zregenerować, a mięśnie miały możliwość powrotu na swoje miejsce. Uznaje się, że jeśli po roku fizjoterapii rozejścia nie udało się zamknąć wtedy można pomyśleć o operacji.

Wiem, że rok może się wydawać bardzo długim czasem, ale naprawdę warto dać sobie i swojemu orgnizmowi szansę. Pamiętaj, że sama ciąża i poród były ogromnym wysiłkiem dla Twojego organizmu. Na prawdę chcesz dokładać mu kolejnego obciążenia już po kilku miesiącach? Na operację zawsze będzie czas. Poza tym, aby móc się jej poddać musisz spełnić kilka warunków, ale o tym za chwilę.

 

Jak wygląda operacja rozejścia mięśni prostych brzucha?

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, zabieg zszycia mięśni brzucha nie jest błahą sprawą. Operację wykonuje się  w znieczuleniu ogólnym i trwa ona od jednej do trzech godzin. Cięcie może być wykonane  w poprzek brzucha, od biodra do biodra lub wzdłuż, czyli od klatki piersiowej do spojenia łonowego. Rodzaj cięcia zależy od wielkości rozejścia, miejsca w którym do niego doszło oraz lekarza przeprowadzającego operację.

Różne są także sposoby przeprowadzenia zabiegu. Można wykonać jedynie samo połączenie mięśni lub/i wstawienie siatki zabezpieczającej, a nawet zoperować rozejście laparoskopowo. Innym rozwiązaniem jest pełna plastyka brzucha (abdominoplastyka) podczas, której usuwany jest również nadmiar tkanki tłuszczowej, skóry oraz wszycie pępka, który podczas takiego zabiegu zmienia swoje naturalne położenie. O rodzaju operacji również decyduje chirurg biorąc pod uwagę stan Twojego brzucha oraz Twoje oczekiwania.

Co ważne –  sama abdominoplastyka brzucha uznawana jest za zabieg kosmetyczny i niestety nie jest refundowana przez NFZ. Jeśli operację wykonuję się przy okazji usuwania przepukliny, wtedy można refundację otrzymać. Jest to jeden z powodów dla których kobiety decydują się na przeprowadzenie obydwu zabiegów podczas jednej operacji.

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że aby poddać się operacji rozejścia mięśni brzucha nie powinnaś planować więcej ciąż. Jest to niebezpieczne ponieważ, podczas kiedy brzuch rośnie, może dojść do pęknięcia szwów, rozejścia brzucha na boki lub innych powikłań.

Dlatego jeśli rozstęp pojawił się u Ciebie po pierwszej ciąży, powinnaś odłożyć zabieg do czasu zakończenia wszystkich porodów i wtedy podjąć decyzję.

Jasne, zdarzjaą się przypadki kobiet, które zaszły w ciąże już po operacji. Czasem kończy się to powikłaniami, czasem nie, ale większość lekarzy stanowczo odradza kolejne ciążę jeśli chcesz poddać się operacji.

Jeśli decydujesz się na pełną abdominoplastykę brzucha, zaleca się, aby jeszcze przed operacją zrzucić zbędne kilogramy, jeśli chcesz się ich pozbyć. Unikniesz wtedy pozostawienia nadmiaru skóry, który może powstać jeśli schudniesz już po zabiegu.

 

Powrót do formy po zabiegu

Rekonwalescencja po operacji rozejścia mięśni prostych brzucha trwa od 6 do 8 tygodni, po standardowym zabiegu.  Jeśli wykonana była laparoskopowo powrót do formy zajmie mniej czasu. Całkowity powrót do formy sprzed operacji zajmuje jednak około roku.

Bezpośrednio po zabiegu konieczne jest noszenie pasa, który zapobiega rozchodzeniu się szwów oraz powstawaniu obrzęku.

Sam obrzęk brzucha może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.

Przez cały okres pooperacyjny konieczne jest szczególne dbanie o siebie, a przez minimum trzy miesiące kategoryczny zakaz dźwigania czegokolwiek. Nawet swojego dziecka. Jeśli więc jesteś mamą malucha, warto rozważyć operację również pod tym kątem. Czy będziesz w stanie, przez kilka miesięcy, nie wziąć swojego dziecka na ręce? I czy dasz radę pogodzić to z codziennymi obowiązkami? Z tego powodu często zaleca się poddanie operacji gdy dziecko ma ok czterech lat i nie wymaga już noszenia. Jak zawsze jednak, decyzja należy do Ciebie.

Przez minimum 6 tygodni po operacji powinnaś również unikać ćwiczeń fizycznych, aby umożliwić całkowite zagojenie i zamknięcie rany. 

Zalecenia te mogą się różnić w poszczególnych przypadkach, zawsze warto dokładnie zapytać o wszystko chirurga, który będzie operację wykonywał, aby nie mieć wątpliwości co do tego, co wolno, a czego lepiej unikać.

 

Czy to już koniec?

Wiele kobiet sądzi, że po operacji rozejścia wszystko wróci do normy, rozstęp zniknie, a one w pełni będą mogły cieszyć się pięknym i sprawnym ciałem. Ale czy tak jest rzeczywiście?

Operacja wydaję się być o wiele szybszym i łatwiejszym sposobem na skuteczne zamknięcie rozejścia niż czasochłonna rehabilitacja. Zdaję sobie sprawę z tego, że nowy wygląd ciała po ciąży i porodzie może być źródłem frustracji. A to rodzi chęć szybkiego pozbycia się problemu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to jednak poważny zabieg operacyjny, a powrót do formy może zająć wiele miesięcy.

 

Kolejną sprawą jest to, czy dzięki operacji naprawdę pozbywasz się problemu rozejścia mięśni brzucha? Jak już pisałam w poprzednich artykułach (znajdziesz je tutaj) rozejście jest problem nie tylko brzucha, ale całego ciała. To, że do rozejścia mięśni w ogóle doszło, jest spowodowane tym, że w którejś części Twojego ciała doszło do zaburzenia, z którym nie mogło sobie ono poradzić. Czy to, że mięśnie zostały do siebie przybliżone spowoduje, że ten problem zniknie?

 

Jeśli do rozejścia mięśni doszło ponieważ Twoje mięśnie głębokie były zbyt słabe, operacja nie sprawi, że będą one mocniejsze. To możesz osiągnąć wyłącznie poprzez ćwiczenia.

Jeśli mięśnie rozeszły się z powodu nieprawidłowej postawy, i częstego przeciążania, czy sama operacja sprawi, że Twoja postawa będzie lepsza?

 

W takim przypadku operacja zlikwiduje jedynie objaw, a nie przyczynę. I warto wziąć to pod uwagę podejmując decyzję o zabiegu. Nawet jeśli rozejście zostało zamknięte operacyjnie, nadal powinnaś poddać się fizjoterapii, aby przywrócić funkcje mięśniom, których praca została zaburzona. Pracować powinnaś również z blizna, która zostaje po operacji, ponieważ może ona prowadzić do kolejnych zaburzeń.

W przeciwnym wypadku, pozostawiając wszystko tak jak jest, narażasz się na ponowne pojawienie się problemu, czy to w postaci rozejścia, czy np. nietrzymania moczu lub problemów z kręgosłupem.

 

Absolutnie nie mam zamiaru nikomu odradzać operacji jeśli istnieją ku temu ważne powody. A leczenie zachowawcze nie zawsze przynosi efekty. Decyzja zawsze należy do Ciebie oraz lekarza i jeśli jedynym sposobem na wyleczenie jest operacja, to jak najbardziej należy ją zrobić.

Jeśli jednak do zabiegu popychają Cię głownie estetyczne pobudki, przemyśl proszę swoją decyzję i zastanów się, czy nie warto spróbować najpierw mniej inwazyjnych metod. Jeśli to nie zadziała, zawsze masz możliwość wykonania operacji. W każdym momencie. Może się jednak okazać, że nie będzie to konieczne.

 

Jeśli są tu dziewczyny, które przeszły operację rozejścia mięśni brzucha, podzielcie się proszę w komentarzach swoimi odczuciami. Na pewno będzie to pomocne dla tych z Was, które muszą taką decyzję podjąć.