Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu

with Brak komentarzy
facebooklkjh

Jeśli czytałaś mój poprzedni artykuł, wiesz już jak ważna jest rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu (jeśli nie, zacznij najpierw od niego, będzie Ci łatwiej zrozumieć to, o czym przeczytasz dzisiaj). Dzięki rehabilitacji możesz uniknąć wielu powikłań, których leczenie zajmie o wiele więcej czasu niż profilaktyka, o której Ci opowiem.

Rzadko zdarza się żeby kobieta przy wypisie ze szpitala otrzymała jakiekolwiek informacje o tym, co powinna z blizną po zabiegu robić. Co więcej, kobiety zwykle nie wiedzą, że robić coś w ogóle trzeba. I tak sobie z tą blizną chodzą, latami, aż nie pojawią się dolegliwości, których przyczyny trudno znaleźć. A wielu z nich można  powodzeniem uniknąć.

Nie przedłużając już, przechodzę do tematu bo wiem. że wiele z Was właśnie na to czekało 🙂

Jak wygląda rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu?

To jak będzie przebiegała rehabilitacja zależy od fazy gojenia w której się znajdujesz oraz od stanu blizny jeśli jest już zagojona. O poszczególnych fazach pisałam w części pierwszej.

Pierwsza rzeczą, od której ja zaczynam pracę z blizną jest tzw. badanie jakości blizny (kiedy blizna jest już zagojona). Zwykle dzieje się to po ok. 4-6 tygodniach po zabiegu. Jest to najwcześniejszy moment, w którym można zacząć pracę bezpośrednio z blizną.

Oceniam jej wygląd, to czy jest jasna, czy ciemna, sprawdzam twardość oraz przesuwalność względem innych tkanek. Istotne jest także to, czy występuje ból podczas dotykania blizny lub wręcz przeciwnie, brak czucia w jej okolicy. Następnie, w podobny sposób, badam tkanki położone głębiej, aby sprawdzić jak blizna “wygląda” od środka, czy nie powstały zrosty lub inne zmiany.

Po badaniu i ocenie blizny, możemy przystąpić do właściwej terapii. Jak już wspomniałam, zależy to od stanu blizny i czasu jaki minął od zabiegu. Inaczej będziemy postępować ze świeżą blizną, a inaczej z tą kilkumiesięczną, czy kilkuletnią

W fazie pierwszej, czyli do ok. 7 dnia po zabiegu, nie wykonujemy żadnych ruchów na samej bliźnie. Nie zalecam Ci tutaj robienia czegokolwiek samodzielnie, ponieważ przez nieumiejętne działania, na tak świeżej bliźnie, możesz sobie zaszkodzić (np. powodując rozejście się rany lub opóźnić gojenie).

W tym okresie warto wykonywać drenaż limfatyczny okolicy blizny, czyli brzucha i kończyn dolnych. Drenaż zmniejsza obrzęk pooperacyjny, usprawnia odpływ limfy i krążenie krwi. Dzięki temu rana goi się szybciej. A im szybciej się zagoi tym mniejsza szansa na zrosty i inne powikłania. Drenaż warto robić minimum 1 raz w tygodniu, aż do całkowitego zagojenia się rany.

Nie jesteś w stanie wykonać drenażu sama, dlatego warto skonsultować się z fizjoterapeutą, jeśli masz taką możliwość. Jeśli nie, w dalszej części pokażę Ci, jak sama możesz o bliznę zadbać.

Faza druga (po 4-6 tygodniach) to czas na intensywniejsze działania. Dalej jednak warto kontynuować drenaż, obejmując nim także bliznę. W tym okresie stosuje się głównie techniki manualne na brzuch oraz samą bliznę, jak np. masaż i mobilizację blizny, techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz kinesiotaping, czyli oklejanie plastrami. W tym okresie wprowadza się także autoterapię, czyli samodzielną mobilizację blizny.

W fazie trzeciej, kontynuujemy wszystkie powyższe techniki, Możemy tutaj zwiększać intensywność pracy jeśli jest taka potrzeba.

W rehabilitacji blizny ważna jest także edukacja dotycząca zachowania prawidłowej postawy, odpowiedniego wykonywania codziennych czynności, jak noszenie dziecka, karmienie, czy korzystanie z toalety tak, aby  nie utrudniać regeneracji blizny. Zasady te warto wdrażać już od pierwszych dni po zabiegu. 

Przeczytaj o dobrych nawykach po porodzie —> Brzuch po porodzie (KLIK)

Co możesz zrobić sama?

Wiem, że nie zawsze jest taka możliwość, aby skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą tuż po porodzie. Fizjoterapeuta na oddziale ginekologicznym to nadal rzadkość. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Dlatego pokażę Ci co możesz zrobić, zaczynając już od pierwszych godzin po porodzie, aby ułatwić sobie powrót do zdrowia.

I tak, napisałam zdrowia, ponieważ cesarskie cięcie to zabieg operacyjny, jak każdy inny i wymaga on odpowiedniej rekonwalescencji już po.

Zacznij ćwiczyć jak najwcześniej

Po porodzie przez cesarskie cięcie pierwsze delikatne ćwiczenia możesz zacząć 12-24h po porodzie, w zależności od Twojego stanu i samopoczucia. Nie mam tu oczywiście na myśli jakichś forsownych ćwiczeń. Są to delikatne ruchy, które przygotują Cię do pierwszego podniesienia się z łóżka po zabiegu, a ćwiczeniami są tylko z nazwy 😉

Przeczytaj więcej o ćwiczeniach po porodzie —> Ćwiczenia po porodzie (KLIK)

Ważne jest, aby pierwsze ruchy, wykonać jeszcze w łóżku, ZANIM z niego wstaniesz. Dzięki nim pobudzisz krążenie, i przygotujesz swoje ciało do wysiłku.W końcu przez ostatnie kilkanaście godzin leżałaś bez ruchu.

Ćwiczenia mają także pozytywny wpływ na ranę po zabiegu. Im lepsze krążenie i odpływ krwi, tym szybsza regeneracja rany. a dzięki temu mniejsze ryzyko zrostów.

Tuż przed wstaniem z łóżka wykonaj:

  • krążenia stóp,
  • zgięcie i wyprost stóp,
  • krążenia dłoni,
  • zaciskanie dłoni w pięści,
  • ćwiczenia oddechowe torem przeponowym,

Kolejna ważna sprawa to ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jeśli myślisz, że skoro nie rodziłaś drogą naturalną, to Twoje dno miednicy nie ucierpiało, to jesteś w błędzie. Już sama ciąża bardzo obciąża dno miednicy, więc niezależnie od rodzaju porodu potrzebują one, aby się nimi zająć. Po cesarskim cięciu dno miednicy może być także nadmiernie napięte. Pisałam o tym poprzedniej części. Sprawne dno miednicy to łatwiejszy powrót brzucha do formy i sprawności.

Na początku wykonaj kilka spięć mięśni dna miednicy, próbując je delikatnie napiąć i podciągnąć do góry, tak jakbyś chciała wciągnąć do pochwy tampon.

Wczesna pionizacja

Czyli wstań najwcześniej jak to możliwe. Jak tylko minie okres kiedy musisz leżeć, znieczulenie przestanie działać, a Ty dostaniesz zgodę od lekarza lub położnej na wstawanie – zrób to. najpierw wykonaj ćwiczenia z poprzedniego punktu, a potem powoli wstań (z pomocą drugiej osoby, nigdy nie rób tego sama).

Im szybciej wstaniesz tym szybciej Twoje ciało będzie się regenerowało. A kiedy już wstaniesz, WYPROSTUJ SIĘ. Pisałam już o tym dlaczego jest to ważne. Pozostawanie przez długi czas w zgiętej, przygarbionej pozycji sprawia, że Twoja rana zagoi się właśnie w takim ustawieniu. A kiedy powstanie blizna oraz zrosty będzie Ci o wiele trudniej przywrócić prawidłową postawę.

3 podstawowe zasady jakie powinnaś zapamiętać to:

  1. Wykonaj ćwiczenia krążeniowe i oddechowe.
  1. Wstań z łóżka.
  1. Wyprostuj się.

Układanie się na brzuchu

Kolejna sprawa to jak najwcześniejsze układanie się na brzuchu. Jest to ważne zarówno po porodzie przez cesarskie cięciu jak i po porodzie naturalnym. Dzięki leżeniu na brzuchu przyspieszysz obkurczanie się macicy, jej oczyszczanie oraz powrót narządów wewnętrznych na miejsce.

Po cesarskim cięciu na brzuchu możesz kłaść się od 4-5 doby po porodzie. Jeśli rana nadal bardzo Ci dokucza, odczekaj do czasu zdjęcia szwów. Najlepiej układać się na brzuchu kilka razy dziennie po kilka minut. Dobrze jeśli łącznie da to ok. 20 minut dziennie.

Dotykanie brzucha, masaż okolicznych tkanek

Do czasu zdjęcia szwów nie powinnaś dotykać samej blizny, aby nie doszło do zakażenia. Jednak dotyk ma duże znaczenie w rehabilitacji blizny.

Jedyne, co powinnaś w tym czasie robić, to delikatnie dotykać brzuch wokół blizny (z ominięciem samej blizny). Pozwoli Ci to oswoić się z nią, co ułatwi pracę później. Zacznij dopiero po zdjęciu szwów.

Po cesarskim cięciu często występuje brak czucia w okolicy blizny. Dotykanie brzucha od samego początku pomoże się z tym uporać. Rób to bardzo delikatnie, a wszystkie ruchy wykonuj do blizny, tak abyś nie rozciągała jej brzegów na boki.

Samo dotykanie blizny lub jej okolic świetnie sprawdzi się także u osób, które czują się nieswojo dotykając tej okolicy ciała. Zacznij najpierw od dotykania brzucha na około blizny, a dopiero kiedy już się trochę z nią oswoisz, przejdź do samej blizny. To może zająć trochę czasu, ale nie zniechęcaj się. Z czasem będzie Ci coraz łatwiej.

Mobilizacja blizny

Mobilizacją nazywamy masaż wykonywany na bliźnie i jej okolicach. Dzięki niej przywracamy prawidłową ruchomości blizny oraz oddzielamy ją od otaczających tkanek.

Istnieje wiele technik mobilizacji i sposobów manualnej pracy z blizną. Najlepiej byłoby, gdyby prawidłowej mobilizacji nauczył Cię fizjoterapeuta i do tego Cię zachęcam, jeśli tylko masz taką możliwość.

Mobilizować bliznę zaczynamy po jej całkowitym zagojeniu, czyli po 4-6 tygodniach od porodu. Zanim zaczniesz to robić skonsultuj się ze swoim lekarzem, który Twoją bliznę zbada i da zielone światło. Po zakończonym połogu zawsze powinnaś zgłosić się na badanie kontrolne i jest to dobry moment na sprawdzenie stanu blizny.

Jeśli u Ciebie od cesarskiego cięcia minęło kilka miesięcy lub nawet lat, spokojnie możesz zacząć mobilizować swoją bliznę od razu. Najlepiej jednak skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni jej stan.

Pamiętaj, że mobilizacja, czyli automasaż blizny powinna być wykonynwana dodatkowo do rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeuty, nie jako jedyny sposób terapii blizny.

Regularna kontrola blizny

Oprócz samej rehabilitacji, powinnaś kontrolować swoją bliznę przez cały okres jej przebudowy, czyli przez 2 lata od porodu. W tym czasie mogą nadal powstawać zmiany, a im wcześniej zauważone, tym łatwiej je wyleczyć. Najbarddzi się tutaj badanie USG blizny.  Nie znaczy to oczywiście, że masz teraz biegać co miesiąc do lekarza, jednak warto skontrolować stan blizny przy okazji corocznej kontroli u ginekologa. 

Pracuj ze swoją blizną regularnie, pamiętaj o zasadach, które opisałam Ci powyżej i z pewnością za jakiś czas zauważysz pierwsze efekty. Jeśli dopiero przygotowujesz się do porodu i wiesz, że czeka Cię cesarskie cięcie, przećwicz poznane techniki i ćwiczenia jeszcze przed porodem.