Rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie – co to takiego?

with 62 komentarze

 

rozstęp-mięśni-prostych-brzucha

 

Częstym problemem kobiet, które urodziły dziecko, jest brzuch wyglądający jakby nadal były w ciąży. Próbują one różnego rodzaju ćwiczeń, diet odchudzających, ale brzuch wydaje się wcale na nie nie reagować. Po pewnym czasie stwierdzają, że to taka “pamiątka” po ciąży i nie ma innej rady jak się z tym pogodzić. Jednak wygląd brzucha, który nie zmienia się pomimo upływu czasu, lub wręcz brzuch zaczyna wyglądać coraz gorzej, może nie być tylko defektem kosmetycznym, ale poważnym schorzeniem.

Czy słyszałaś kiedyś o czymś takim jak rozstęp/rozejście mięśni prostych brzucha? Większości z Was skojarzy się to pewnie z rozstępami na skórze, które pojawiają się, gdy ulega ona rozciągnięciu. Jednak rozstępy skórne to nie to samo, co rozstęp mięśni.

Rozmawiając z kobietami zauważyłam, że większość z nich, nie ma pojęcia o istnieniu takiego schorzenia i “chodzą” z nim latami. O tym, że mają rozstęp dowiadują się przypadkiem, przeglądając jakieś strony w internecie lub bardzo często podczas wizyty w gabinecie, kiedy zgłaszają się z zupełnie innym problemem. A rozstęp mięśni, choć sam w sobie nie stanowi zagrożenia, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń.

Niestety niewielu lekarzy  informuje kobiety o możliwości pojawienia się rozstępu po ciąży i bagatelizują problem twierdząc, że po porodzie taki wygląd brzucha jest normalny. Nawet jeśli kobieta zostanie prawidłowo zdiagnozowana, trudno znaleźć specjalistę, który wie jak się takim problemem zająć. W ostatnim czasie bardzo się to zmienia, coraz więcej mówi się o rozejściu i możliwościach jego leczenia. Jednak nadal większa część kobiet nie wie co to takiego, a informacje, które otrzymują lub znajdują, najczęściej w internecie, są sprzeczne.

Dlatego to o rozejściu mięśni prostych brzucha własnie, chciałabym Ci dziś opowiedzieć. Dowiesz się czym właściwie rozstęp jest, jak sprawdzić, czy nie doszło u Ciebie do rozejścia mięśni oraz jakie są możliwości jego leczenia.

 

Co się dzieje z brzuchem podczas ciąży?

Aby zrozumieć, na czym właściwie polega rozejście mięśni prostych brzucha, trzeba zrozumieć jak zbudowany jest nasz brzuch. Jego najgłębszą warstwę stanowi mięsień poprzeczny. Wchodzi on w skład tzw. centrum naszego ciała  i jest jednym ze stabilizatorów tułowia. Nad mięśniem poprzecznym znajdują się mięśnie skośne brzucha – wewnętrzne i zewnętrzne, a najbardziej powierzchownie leżą mięśnie proste brzucha. Mięśnie te przebiegają od spojenia łonowego do dolnych żeber i mostka. Pomiędzy nimi, na środku brzucha, znajduje się kresa biała, która łączy mięśnie proste ze sobą (w prawidłowych warunkach przylegają one do siebie).

 

rozstęp-mięśni-prostych-brzucha

 

Podczas ciąży, rosnące dziecko oraz powiększająca się macica, powodują, że powłoki brzuszne ulegają rozciągnięciu. Coraz większa waga płodu, łożyska i wód płodowych, powoduje, że mięśnie brzucha zaczynają rozchodzić się na boki, a kresa biała się rozciąga. To właśnie jej rozejście tworzy rozstęp mięśni prostych brzucha.

 

Kto jest narażony na rozejście kresy białej?

U każdej kobiety dochodzi do rozejścia kresy, podczas ciąży, to fizjologia, jednak u większości z nich mięśnie wracają do prawidłowego stanu w ciągu 8-24 tygodni po porodzie. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że miało rozejście. Czasem jednak tak się nie dzieje i wtedy konieczne jest podjęcie leczenia.

Czynnikami ryzyka powstania rozstępu są:

 • ciąża mnoga,
 • duża masa dziecka lub duża ilość wód płodowych,
 • duży przyrost wagi podczas ciąży i otyłość,
 • nieprawidłowa postawa ciała,
 • nieodpowiednia aktywność fizyczna podczas ciąży ,
 • zła kondycja mięśni dna miednicy
 • kolejna ciąża (jeśli podczas poprzedniej doszło do rozejścia, najprawdopodobniej pojawi się ono podczas kolejnej ciąży),
 • zbyt słabe lub zbyt mocne (!) mięśnie brzucha

 

Czy to groźne?

Samo rozejście mięśni nie jest niczym groźnym. Kobiety zgłaszają się z tym problemem zwykle ze względów estetycznych, ponieważ, nawet długo po porodzie, brzuch nadal wygląda jak w trakcie ciąży.

Jednak to nie wygląd powinien przesądzać o podjęciu leczenia, ponieważ rozstęp mięśni prostych może w efekcie prowadzić do problemów z kręgosłupem (rozciągnięte mięśnie, nie zapewniają mu odpowiedniej stabilizacji), przemieszczenia narządów w obrębie brzucha, problemów z mięśniami dna miednicy, nietrzymania moczu oraz do powstania przepukliny brzusznej – a to już poważne schorzenia, często wymagające leczenia operacyjnego.

 

Jak sprawdzić czy doszło do rozejścia kresy białej?

Do rozejścia mięśni prostych dochodzi najczęściej około 6-7 miesiąca ciąży, czyli wtedy gdy brzuch zaczyna szybko rosnąć.

Jeśli podczas ciąży zaobserwujesz, że:

 • Twój brzuch mocno wystaje do przodu (często występuje charakterystyczny “stożek”)
 • przy odchyleniu tułowia do tyłu, brzuch uwypukla się do przodu,
 • nagły wzrost brzucha, np. po nocy (zdarzają się przypadki, kiedy kobieta kładzie się do łóżka z brzuchem w “normalnym” stanie, a rano brzuch jest nienaturalnie duży i wystający)

możesz podejrzewać, że doszło do rozstępu mięśni prostych brzucha.

Jeśli urodziłaś jakiś czas temu, a brzuch:

 • nadal wygląda jakbyś była w ciąży,
 • rano po wstaniu z łóżka jest płaski, ale już po południu, wieczorem zaczyna wystawać do przodu (spowodowane jest to przemieszczaniem się narządów wewnętrznych)

również można sądzić, że kresa biała uległa rozciągnięciu.

 

Czy tak jest rzeczywiście, możesz sprawdzić wykonując prosty test.

Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i biodrach. Jedną rękę ułóż pod głową, a druga na linii środka brzucha (to właśnie kresa biała). Powoli unieś głowę do góry, tak aby mięśnie brzucha delikatnie się napięły. Drugą ręką dotykaj brzucha wzdłuż środkowej linii. Jeśli palce zaczynają zapadać się do środka, oznacza to, że doszło do rozejścia kresy białej. Poczujesz pod palcami wyraźnie miękki środek, a na palcach zaciskające się mięśnie proste brzucha. Obróć teraz dłoń, tak aby jej wnętrze kierowało się w stronę twarzy i sprawdź ile palców mieści się pomiędzy mięśniami. Jeden palec równa się 1 cm. Sprawdź kresę na całej jej długości.

 

test na rozstęp mięśni prostych brzucha

 

Jeśli rozejście ma:

2 cm – jest to stan normalny po ciąży, najprawdopodobniej brzuch wróci do stanu sprzed ciąży, ale nie zaszkodzi skonsultować się z fizjoterapeutą,

3 cm – należy skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą i rozpocząć terapię

4 cm i więcej – takie rozejście stanowi wskazanie do operacji, warto jednak najpierw podjąć próbę leczenia odpowiednio dobranymi ćwiczeniami,

7-8 cm – leczenie operacyjne.

Im większe jest rozejście, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny.

Pamiętaj, że są to wartości umowne. Znaczenie będzie miała nie tylko wielkość rozejścia, ale także stan samej kresy i mięśni brzucha. Niezależnie od tego jak duże jest rozejście, zawsze warto w pierwszej kolejności, spróbować zamknąć je za pomocą odpowiednich ćwiczeń i terapii. Operacja to ostateczność.

 

poradnik ćwiczenia po porodzie

 

Czy rozstęp mięśni prostych brzucha można leczyć?

Po pierwsze, powinnaś wiedzieć, że kresa biała, która uległa rozejściu, już się nie zejdzie. Co nie znaczy, że nie ma możliwości zamknięcia rozstępu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, spowodują, że mięśnie proste brzucha przybliżą się do siebie, zamykając rozstęp, a rozciągnięta kresa “schowa” się pod nimi.

Jeśli zauważyłaś rozstęp mięśni jeszcze w trakcie ciąży, musisz koniecznie poinformować o tym lekarza. Duże rozejście kwalifikuje się do cesarskiego cięcia, ponieważ parcie podczas porodu może je pogłębić.

W tym momencie najważniejsza jest profilaktyka, na leczenie będzie czas po porodzie. Wtedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty, najlepiej kilka dni po urodzeniu dziecka, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Ważne jest, aby rozpocząć leczenie jak najwcześniej, ponieważ do 6 miesięcy po porodzie, działają nadal hormony ciążowe, których zadaniem jest przywrócenie organizmowi kobiety stanu sprzed ciąży. Warto więc wykorzystać ten czas i maksymalnie ułatwić sobie powrót do formy.

 

Jak zadbać o brzuch z rozejściem?

 • pilnuj prawidłowej postawy ciała  – garbienie powoduje pogłębianie rozstępu,
 • z leżenia wstawaj zawsze najpierw obracając się na bok (w ciąży obracaj się na lewy),
 • absolutnie zabronione jest wzmacnianie mięśni prostych brzucha podczas ciąży i zaraz po porodzie
 • nie wykonuj również ćwiczeń wzmacniających mięśnie skośne, czyli wszelkich skrętów i skrętoskłonów. Mięśnie te, poprzez powięź, łączą się z mięśniami prostymi brzucha i ich wzmocnienie spowoduje pogłębienie rozstępu,
 • nie wykonuj ćwiczeń w podporach (odpadają wszelkiego rodzaju deski, czy ćwiczenia w klęku podpartym),
 • unikaj dźwigania, jeśli jest taka konieczność, zawsze podnoś na wydechu i z napiętym mięśniem poprzecznym brzucha,
 • podczas kaszlu czy kichania staraj się osłaniać rozstęp, zbliżając jego brzegi do siebie przy pomocy rąk,
 • jeszcze w czasie ciąży warto zgłosić się do fizjoterapeuty, który oceni stan brzucha i zastosuje np. kinesiotaping, który zabezpieczy rozstęp.

 

Przed wizytą dobrze byłoby zrobić USG brzucha, na którym będzie widać, czy doszło do przepukliny.

I tu uwaga! Należy wykonać USG POWŁOK BRZUSZNYCH, a nie narządów wewnętrznych. Spotkałam się z przypadkami, kiedy kobiety prosząc o wykonanie USG brzucha miały robione USG narządów wewnętrznych, a to nie to samo. Pilnujcie swoich lekarzy podczas wypisywania skierowania 😉

 

Jak ćwiczyć?

Zastanawiałam się, czy powinnam podać tutaj przykładowe ćwiczenia zamykające rozstęp mięśni prostych brzucha, i może Was teraz rozczaruję, ale nie zrobię tego. Uważam, że aby leczenie było skuteczne, ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie, w zależności od stanu mięśni brzucha oraz stanu rozejścia w ogóle. Duże znaczenie ma również to, czy doszło do wystąpienia przepukliny, a tego często same nie będziecie w stanie ocenić.

Ponadto każde ćwiczenie powinnaś wykonać najpierw pod kontrolą fizjoterapeuty, który oceni, czy wykonujesz je poprawnie i czy Twoje mięśnie brzucha są już w stanie znieść takie obciążenie, jakie chcesz mu zaserwować.

Wiem, że wiele kobiet, które taką terapię zamykania rozstępu przeszły, często dzieli się zaleconymi ćwiczniami z innymi kobietami, np. na grupach facebookowych. Nie twierdzę, że to źle, warto mówić o tym jak najwięcej, ponieważ nadal tylko garstka kobiet zdaje sobie sprawę z istnienia problemu. Nie uważam też, że ćwiczenia zaproponowane przez jakiegoś terapeutę są nieodpowiednie i ja znam lepsze. Nie. Po prostu musisz zrozumieć, że zalecone ćwiczenia są odpowiednie, dla tej, danej kobiety. Są dostosowane do jej przypadku i stanu jej mięśni brzucha. Pomimo, że dobre, dla Ciebie mogą być zbyt trudne lub nawet zbyt łatwe, a wtedy albo nie osiągniesz żadnego efektu, albo możesz swój stan jeszcze pogorszyć.

Dlatego jeśli stwierdzisz u siebie rozejście mięśni prostych brzucha, w pierwszej kolejności, powinnaś udać się do fizjoterapeuty, który zbada Twój brzuch i poinstruuje Cię jak prawidłowo ćwiczyć. W większości przypadków ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu (z wizytami kontrolnymi co jakiś czas), jednak będziesz miała pewność, że robisz to prawidłowo.

Istnieją pewne ogólne zasady ćwiczeń zamykających rozstęp (część z nich już poznałaś w części jak dbać o brzuch) i o nich Ci opowiem.

Zasady ćwiczeń:

 • ćwiczenia skupiają się na wzmacnianiu mięśnia poprzecznego brzucha, dzięki czemu rozstęp będzie się zamykał,
 • podczas ćwiczeń angażujemy mięśnie dna miednicy (pisałam o tym tutaj i tutaj)
 • nie wykonujemy, żadnych ćwiczeń, które angażują tłocznie brzuszną (żadnych brzuszków!)
 • nie wzmacniamy mięśni skośnych (dlaczego, wyjaśniałam wyżej). Ćwiczenia angażujące mięśnie skośne są dozwolone jeśli rozejście jest mniejsze niż 1 cm i nie powinny one dominować podczas treningu.
 • nie wykonujemy ćwiczeń w podporach, przynajmniej w początkowym etapie (odpada deska i ćwiczenia w klęku podpartym),
 • każde ćwiczenie musi być poprzedzone aktywacją mięśnia poprzecznego (jak to robić, nauczy się fizjoterapeuta)
 • jeśli podczas któregokolwiek z ćwiczeń na brzuchu pojawia się uwypuklenie, należy przestać je wykonywać bo to oznacza, że brzuch jest jeszcze za słaby. Wracamy wtedy do łatwiejszych ćwiczeń.
 • bieganie jest dozwolone jeśli rozstęp ma 2 cm lub mniej i przy prawidłowej aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha oraz gdy mięśnie dna miednicy pracują prawidłowo
 • dozwolone są ćwiczenia z niewielkim obciążeniem i pod warunkiem, że brzuch nie uwypukla się podczas ćwiczeń.
 • po porodzie przez ok. 2 miesiące wykonujemy tylko ćwiczenia mięśnia poprzecznego
 • przy ćwiczeniach mięśnia prostego brzucha, zbliżamy mięśnie do siebie przy pomocy rąk.

 

Aktywacja mięśnia poprzecznego brzucha

Aby wykonać ćwiczenia zamykające, potrzebna jest praca mięśnia poprzecznego, który będzie stabilizował rozstęp i nie dopuszczał do rozchodzenia się mięśni na boki podczas treningu. Przy prawidłowej pracy mięśnia poprzecznego, kiedy unosisz głowę, jak do spięcia, brzuch nie ma prawa uwypuklać się do góry. Jeśli tak się dzieje oznacza to, że nie aktywujesz odpowiednio mięśnia poprzecznego i powinnaś skupić się na jego wzmocnieniu.

 

Kiedy operacja?

Czasami leczenie zachowawcze nie daje pożądanych rezultatów i konieczne jest wykonanie operacji. Do zabiegu kwalifikują się duże rozstępy (powyżej 7 cm) oraz gdy doszło do powstania przepukliny brzusznej i do uwięźnięcia jelit. Podczas zabiegu, kresa nie jest zszywana, tylko zabezpieczana specjalną siatka.

 

Kolejna ciąża przy rozejściu

Często dostaję pytania, co stanie się z brzuchem kiedy zdecydujecie się na kolejną ciąże. Niestety w większości przypadków ponownie dojdzie do rozejścia mięśni. Dlatego jeśli masz zdiagnozowany rozstęp mięśni prostych i planujesz kolejną ciąże, to zalecam poczekać  leczeniem, zwlaszcza operacyjnym, i rozpocząć je już po zakończeniu porodów. Po pierwsze, włożysz dużo pracy w zamknięcie rozstępu, który i tak się pojawi ponownie, a po drugie, po urodzeniu dziecka leczenie będzie łatwiejsze ze względu na hormony ciążowe, o których wspominałam wcześniej. Nie oznacza to, że powinnaś zostawić rozstęp samemu sobie. Skup się na wzmocnieniu mięśni głębokich, dna miednicy oraz odpowiednich nawykach a późniejsza terapia będzie o wiele łatwiejsza. 

Podobnie sytuacja ma się jeśli chodzi o leczenie operacyjne. Jeśli operacja jest konieczna, lepiej zrobić ją już po wszystkich, planowanych ciążach. Szyte mięśnie nie rozerwą się podczas ciąży, jednak brzuch rozejdzie się na boki, ponieważ macica i dziecko gdzieś będą musiały znaleźć sobie miejsce.

Wspominałam wcześniej, że jednym z czynników predysponujących do powstania rozejścia są zbyt silne mięśnie brzucha. Może się wydawać, że kobiety wysportowane i regularnie ćwiczące są „bezpieczne”. Jednak i u nich często dochodzi do rozejścia mięśni. Kiedy mięśnie są zbyt mocne, po prostu „trzymają” brzuch nie pozwalając mu się powiększać, co jest konieczne podczas ciąży. W efekcie tego rozciąga się kresa biała. Dlatego jeśli od dawna intensywnie ćwiczysz i planujesz zajść w ciąże, warto odpuścić sobie w tym czasie ćwiczenia wzmacniające mięśnie proste brzucha.

 

Mam nadzieje, że choć trochę przybliżyłam Ci temat rozejścia mięśni prostych brzucha. Jeśli zaobserwowałaś u siebie któreś z objawów, zgłoś się do fizjoterapeuty, ponieważ zaniedbane rozejście mięśni może prowadzić do poważnych komplikacji.

 

Spotkałaś się kiedyś z rozejściem mięśni prostych brzucha? A może sama miałaś z tym problem? Jak przebiegało leczenie?

 

poradnik ćwiczenia po porodzie

 • Bardzo dokładnie wszystko wyjaśnione i ważna jest profilaktyka. 🙂 Ćwiczenia mogą wiele zdziałać!

  • Masz rację, ćwiczenia mogą bardzo pomóc, ale najważniejsze żeby kobiety w ogóle wiedziały, że taką pomoc mogą otrzymać 🙂

 • Aleksandra Ćmachowska

  Urodziłam pół roku temu, próbowałam ćwiczyć wcześniej, ale nie czułam się pewnie, szczególnie że rodziłam przez cc. Teraz kiedy zaczęłam ćwiczyć brzuch ponownie się wzmocbił, bo kilka tygodni temu wciąż zapadał mi się jeden palec :). Dziękuję za konkretne i rzetelne informacje! Pozdrawiam cieplutko 🙂

  • Cieszy mnie, że artykuł się przydał 🙂 1 palec to naprawdę niewiele, także nawet gdyby nie udało się zamknąć rozstępu do końca to i tak uzyskałaś świetny efekt 🙂 ważne, żeby kontrolować, czy wszystko jest tak jak powinno.

 • Bardzo ważne, przydatne informacje. Mnie co prawda problem nie dotyczy (w tej chwili), bo po pierwszej ciąży mięśnie pozostały na swoim miejscu, ale nie wiadomo, jak będzie w drugiej. Na pewno zadbam o profilaktykę, a jeśli to nie zadziała i rozstęp się pojawi, będę korygować mięśnie ćwiczeniami. Dzięki za wartościowy wpis!

  • Dziękuję za miłe słowa 🙂 Mam nadzieję, ze w kolejnej ciąży wszystko przebiegnie prawidłowo jak do tej pory 🙂 jednak profilaktykę zawsze warto znać, a im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym lepsze efekty 🙂 Pozdrawiam

 • Agata, u ciebie jak zwykle pełen profesjonalizm 🙂

 • Wow jestem pelna podziwu ile energii wlozylas w ten post. Bardzo cenna wiedza. Pozdrawiam, Daria xx

 • Na szczęście mnie to nie dotknęło, ale słyszałam o takim problemie. Dziękuję za tak wyczerpujący artykuł,

 • Edyta Rybczyńska

  Obszerny opis. Uważam, że wpis bardzo pomocny osobom w temacie około ciążowym 😉

 • Spotkałam się z tym schorzeniem, sama na szczęście go nie doświadczyłam, ale wiem, że jest coś takiego. Bardzo ciekawy tekst (do tej pory myślałam, że tylko ćwiczeniami się go leczy, a tu nawet są przypadki operacyjne) i nie zdawałam sobie sprawy, że to obciążenie dla kręgosłupa – ale faktycznie, zgadzam się. Dobrze, że uświadamiasz kobiety o rozstępie, bo faktycznie lekarze o tym nie mówią 🙂

  • To prawda, lekarze bardzo bagatelizują ten problem. Nie mam pojęcia z czego to wynika. Może z braku rzetelnych informacji na ten temat? Wielka szkoda bo im szybciej rozstęp zostanie zdiagnozowany, tym łatwiej będzie go zamknąć. Wydaje się to błachym schorzeniem, jednak może mieć poważne konsekwencje.

 • follow creativity now

  Nigdy nie słyszałam o takich konsekwencjach ciąży. Jasne, niektórym zostaje ‚brzuszek’ ale zupełnie nie funkcjonując w temacie ciąży ani dzieci nie podejrzewałam, że taka może być tego przyczyna,. Super że zwróciłaś uwagę na ten problem. Pozdrawiam

  • Często może to być nadmiar tkanki tłuszczowej lub rozciągnięta skóra, ale niestety wiele przypadków kobiet z brzuchami, które nie znikają po ciąży to niezdiagnozowany rozstęp mięśni prostych. Nadal bardzo mało mówi się o tym problemie i mało która kobieta wie, że takie schorzenie w ogóle istnieje. Uznają stan swojego brzucha za normalny po ciąży nic z nim nie robiąc. Pozdrawiam 🙂

 • no wlasnie. mam z tym problem, cwiczylam lecz dalej jest nie tak. Opercje bede miec po drugiej ciiazy, tak jak napisalas – operacja po planowanych wszystkich ciazach, wiec drogie mamy – sprawdzajcie rostep miesni po ciazy!!!!

  • Ćwiczyłaś samodzielnie, czy konsultowałaś się z fizjoterapeutą?Jak duży był rozstęp? Szkoda, że nie udało się uniknąć operacji, ale najważniejsze, że zalazłaś pomoc. Oby wszystko poszło gładko 🙂 Pozdrawiam

   • Początkowo samodzielnie. Bagatelizowalam problem bo myślałam że to się zrosnie. Teraz mam ok 6 cm. Planuje zajść w drugą ciążę i po niej będzie zabieg.

    • Rozumiem. Jeśli planujesz drugą ciążę, to bardzo zalecam Ci wizytę u fizjoterapeuty już w jej trakcie. Pomoże Ci on zabezpieczyć rozstęp i pokaże odpowiednie ćwiczenia. A po porodzie warto byłoby spróbować jeszcze raz terapii zanim zdecydujesz się na operację. Zwłaszcza w ciągu pół roku od porodu może być to bardzo ułatwione ze względu na hormony o których pisałam w artykule. Także masz szansę jeszcze zadziałać bezinwazyjnie 🙂 Trzymam kciuki, żeby się udało! 🙂

   • Kama

    No wlasnie…irodzilam prawie 6msc temu a brzuszek nadal spory,jak nigdy wczesniej u mnie. Nawet po 1 ciazy wrocilam do formy,brzuch byl plaski,a tedaz jakos nie..do tego okropne problemy z kregoslupem😣nie moge normalnie funkcjonowac czy leze czy siedze czy chodze ciagle boli..choc choruje na zwyrodnienie kregoslupa dowiaduje sie teraz,ze od rozejscia moga byc te problemy!a wlasnie zmierzylam i jest na 3 prawie 4 palce 😣ratunku!!!

    • Kama, myślę że warto abyś skomsultowala się z fizjotetapeuta, który pracuje z kobietami w ciąży i po porodzie. Od porodu nie minęło jeszcze dużo czasu więc masz szansę szybko uporać się z rozejsciem 🙂

 • Na szczęście temat mnie bezpośrednio nie dotyczy ale fajnie, że tym piszesz 🙂

 • Świetny artykuł, nawet nie wiedziałam o istnieniu takiego schorzenia…

 • Temat (juz) mnie nie dotyczy, ale warto o tym pisać i warto, by przyszłe mamy o tym czytały. Pozdrawiam.

  • Tak, zwłaszczs, że wiedza na temat rozejścia mięśni jest jak dotąd bardzo mała. Nie dotyczy Cię bo już się z nim uporałaś, czy udało Ci się go uniknąć? 🙂

 • O rozstępie mięśni słyszałam, jak byłam w ciąży też coś o tym przeczytałam, ale jeszcze nie „wpadłam” na tak rozbudowany i wszystko wyjaśniający post. Dziękuję Ci za niego. Swoją drogą bardzo dobrze, że nie podajesz tutaj jakie ćwiczenia powinny kobiety wykonywać, bo najważniejsza jest konsultacja z lekarzem 🙂

  Ps. jestem po sprawdzeniu czy mnie to nie spotkało… palce nigdzie się nie zapadły więc chyba jest dobrze 🙂

  • Sylwia, dziękuję Ci i bardzo się cieszę, że post jest przydatny. Przez dłuższy czas zbierałam wszystkie pytania i wątpliwści związane z tym tematem, które słyszałam od kobiet. Dzięki temu mogłam napisać wyczerpujący artykuł, który wyjaśni wszelkie sprzeczności. Super, że test wyszedł u Ciebie negatywny! Jeśli niedawno urodziłaś pamiętaj tylko, aby ćwiczenia byly odpowiednio dopasowane do Twojego stanu. Pozdrawiam 🙂

 • Czytałam o tym w czasie ciąży i bardzo się tego obawiałam. Ciekawie i zrozumiale opisałaś ten problem.

  • Dziękuję 🙂 i jak u Ciebie wygląda sytuacja, jeśli już urodziłaś oczywiście? Mam nadzieję, że z brzuchem wszystko w porządku 🙂

   • Tak, na szczęście wszystko gra. Rodziłam w Hiszpanii i tutaj są darmowe warsztaty z ćwiczeniami dna miednicy oraz spotkania ze specjalistą dotyczące rozstępu mięśni brzucha 🙂

 • Agnieszka Borek

  Super artykuł. Dziękuję za dokładne opisanie tego tematu. Choć wiedziałam o istnieniu tego zjawiska nie miałam pojęcia o niektórych rzeczach. Właśnie się zbieram do ćwiczeń po porodzie i dzięki Tobie wiem że muszę być bardzo ostrożna. Ale też cieszę się, bo byłam pewna, że mam rozejście mięśni a jak sprawdziłam mam rozstęp na jeden palec więc chyba nie jest tak źle jak myślałam. A mam za sobą dwa porody i całkiem spore dzieci (3850 i 4505 🙂 )

  • Agnieszka dziękuję! 1 palec to bardzo mało, wręcz norma, nawet u wielu kobiet, które jeszcze nie rodziły. Tal czy inaczej warto zachować ostrożność podczas ćwiczeń. Pamiętaj, że ciało po ciąży się zmieniło i to co dla Ciebie wcześniej było łatwe, teraz może być mega ciężkim wysiłkiem. Mięśnie muszą od nowa nauczyć się jak mają pracować 🙂 fajnie byłoby jakbyś mogła wybrać się na zajęcis dla kobiet po porodzie, choćby tylko po to żeby nauczyć się poprawnego wykonywania ćwiczeń. Przede wszystkim skup się na wzmacnianiu mięśnia poprzecznego, stabilizacji tułowia i mięśniach dna miednicy. Brzuszki lepiej narazie odpuścić albo całkiem z nich zrezygnować 😉 pozdrawiam

   • Agnieszka Borek

    Dzięki 🙂 Muszę się w końcu wyrwać z domu na zajęcia. Masz rację ze koniecznie ktoś musi mi pokazać technikę. Później już będę mogła choć 15 min dziennie sama w domu ćwiczyć 🙂

    • Dokładnie, najważniejsze jest poprawne wykonywanie ćwiczeń. Nie stawiaj na ilość, tylko na jakość właśnie. Zwłaszcza w początkowym etapie 🙂 O wiele lepsze będzie 15 min dobrze wykonanych ćwiczeń, niż godzina bezużytecznego machania, które może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

 • Karolina Tuchalska-Siermińska

  Agatko, jak zawsze w pełni profesjonalny, merytoryczny i wtczerpukący wpis. Uwielbiam do Ciebie zaglądać, miło jest poczytać kogoś po fachu, posiadającego niesamowitą umiejętność przekazywania wiedzy.
  Gratuluję 😉

  • Karolina, nawet nie wiesz jak mi miło! 🙂 tymbardziej, kiedy pisze osoba, która też zna się na tych tematach 😉 bardzo Ci dziękuję! Pozdrawiam 🙂

 • Barbara Daszuta

  W życiu o tym nie słyszałam! To wyjaśnia, dlaczego od 7 lat nie mogę odchudzić brzucha. Tak mi się wydawało, że te mięśnie jakoś inaczej są ułożone niż przed ciążą… Teraz już widzę, co to jest.

  • Niestety nadal często zdarzają sie sytuacje kiedy kobiety „chodzą” z rozstępem latami bo nikt im nie mówi co to jest i dlaczego. Najczęściej dowiadują się przypadkiem lub kiedy dojdzie już do przepukliny. Przykro mi, że Ciebie to spotkało. Pomyśl o tym, żeby wybrać się do specjalisty, który obejrzy brzuch. Nawet po kilku latach możns coś zdziałać, a jeśli nie to w ostateczności jest jeszcze operacja. Zdecydowanie nie warto tak tego zostawiać. Powodzenia!

 • ka ja

  Nigdy o tym nie słyszałam. Po przeczytaniu wydaje mi się że siostra koleżanki miała coś takiego.

  • Często zdarza się, że kobiety nie wiedzą, że mają rozejścid bo nikt im tego nie mówi. Możesz podesłać jej artykuł, może akuratp pomoże? Pozdrawiam

 • Nie miałam pojęcia, że to wszystko jest tak skomplikowane.
  Nigdy nie miałam do czynienia z takimi problemami, ale już wiem, do kogo przyjdę jak będę miała jakiekolwiek pytania w tym temacie 😉

 • oby po porodzie dziewczyny zwracały bardziej uwagę na dziecko niż na swoją sylwetkę:)

  • Wiesz, problem chyba w tym, że kobiety zwracaja uwagę głównie na dziecko i stąd bierze się wiele kobiecych schorzeń – z zaniedbania własnego zdrowia. Żadna kobieta nie będzie w stanie zajać się odpowiednio dzieckiem jeśli straci zdrowie (a o problemach zdrowotnych był artykuł, nie o zgrabnej sylwetce).

 • NIe słyszałam o tym problemie. Fajnie to wszystko wypunktowałaś.

  • Właśbue dla takich osób warto pisać 🙂 cieszę się, że mogłaś dowiedzieć się czegoś nowego. Pozdrawiam 🙂

 • Bardzo ciekawy i dokładny wpis. Mnie problem nie dotyczy, ale podeślę go koleżance.

 • Waldemar Pać

  Bardzo lubię Twoje wpisy. Zawsze dowiem się czegoś nowego co wzbogaca moją wiedzę. Dzięki Agata.

 • O rozstępach skóry chyba każdy słyszał Rozstęp mięśni – to dla większości nowość. A przecież każda kobieta chce po ciąży mieć ciało jak przed. W dodatku jeśli nie jest to kwestia tylko kosmetyczna, ale też może wpływać na zdrowie – to warto wiedzieć wcześniej i odpowiednio szybko reagować. Dobrze, że poruszasz takie tematy!

  • Dokładnie, wiele osób słysząc o rozstępie od razu kojarzy to z rozstępami skóry i bagatelizuje problem. A , tak jak napisałaś, w gre wchodzą kwestie zdrowotne, nie tylko wygląd brzucha.

 • Ewa

  W końcu znalazłam coś przydatnego na temat problemu z rozejściem mięśni. Dziękuję! W zeszłym roku byłam dość aktywna sportowo. Dwa razy w tygodniu chodziłam na indoor walking i w przerwach biegałam po kilka km. Na jesień zmieniłam pracę, usiadłam za biurkiem i za kierownicą. Siłownia i bieganie poszły w odstawkę. W lutym zaszłam w ciążę. Od 4 miesiąca zauważyłam że na brzuchu robi się „namiocik” jak wstaje. Pokazałam lekarzowi ale powiedział tylko że jak będzie gorzej to konsultacja chirurgiczna. W 5 miesiącu doszły problemy z kręgosłupem, rwa kulszowa. Mam takie dziwne wrażenie że jest to następstwem zaprzestania ćwiczeń przez zmianę pracy. Rozejście ma ok 2 cm (sprawdzałam palcami) a to dopiero 24 tydzień ciąży. Boję się co będzie dalej. Chodzę do fizjoterapeuty z kręgosłupem. Mam też na plecach przyklejane „tejpy”. Boję się że zaczynając temat brzucha odpuścimy plecy…

  • Cieszę się, że znalazłaś tutaj przydatne informacje 🙂 Problemy z kręgosłupem i mięśniami brzucha mogą być spowodowane brakiem aktywności, to prawda, jednak nigdy nie jest za późno żeby ją wprowadzić – nawet w ciąży. Warto wybrać się na zajęcia dostosowane dla przyszłych mam, które skupiają się na ciążowych dolegliwościach.

   Co do samego rozejścia, nie przejmowałabym się tym tak bardzo w tej chwili, ponieważ w ciąży mięśnie proste zawsze się rozchodzą. To fizjologia, po prostu rosnące dziecko musi się gdzieś zmieścić 🙂 Jednak czasem już w ciąży można zauważyć, że rozejście jest zbyt duże. Jeśli już chodzisz do fizjoterapeuty to warto mu o tym powiedzieć, może już teraz zastosować np. kinesiotaping, żeby delikatnie zabezpieczyć mięśnie. Bardziej na tym temacie powinnaś skupić się już po porodzie. Dobrze byłoby jeszcze w połogu wybrać się do fizjo, który obejrzy brzuch i sprawdzi, czy mięśnie się schodzą naturalnie czy warto zastosować terapię. W ogóle bardzo polecam Ci skorzystanie z fizjoterapii w połogu, pomoże nie tylko w przypadku rozejścia mięśni, ale także może bardzo przyspieszyć powrót do formy i zapobiegnie różnym pociążowymi dolegliwościom 🙂 Nie każdy fizjoterapeuta pracuje z kobietami w tym okresie, ale warto zapytać i ewentualnie poszukać. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia 🙂

 • Marta Bielicka

  Pani Agato przeczytałam komentarze ale nie znalazłam odpowiedzi. Urodziłam Syna w maju 2016, ważył 3200 wiec nie był duży. Urodziłam to też dużo powiedziane bo lekarz położył mi się na brzuchu… zawsze byłam aktywna ale cała akcja okołoporodowa na długie miesiące rozwaliła mnie psychicznie i dopiero teraz chce wrócić do ćwiczeń. Waga taka jak przed porodem 57kg, 174cm. Ale kurde mam 2cm rozjazdu na brzuchu 🙁 mogę sama ćwiczyć czy lepiej to skonsultować? Od „porodu” minęło już prawie 20 miesięcy wiec wydaje mi się że już samo Si nie zejdzie… Dziękuje bardzo za to co Pani robi!!!!!

  • Jak najbardziej warto to skonsultować. Fizjoterapeuta pracujący z rozejściem zbada brzuch, oceni jego stan i na tej podstawie zaleci terapię i cwiczenia6. 2 cm to wbrew pozorm niedużo, ale ważniejsze jest jak brzucj pracuje i czy mięśnie sa funkcjonalne, a tego samodzielnie nie da rady ocenić. Powodzenia! Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa <3

   • Marta Bielicka

    Dziękuje serdecznie za odpowiedź! W poniedziałek umawiam się do fizjo! Pozdrawiam serdecznie! Marta