Związek po urodzeniu dziecka. Poznaj 19 sposobów na wzmocnienie Waszej relacji – Ewa Arendarczyk, terapeuta, coach relacji i emocji

with Brak komentarzy

związek po porodzie

Czas połogu to nie sielanka, którą przedstawiają zdjęcia młodych rodziców z nowonarodzonym bobasem. Od tego, czy potraficie mówić o tym wprost, dzielić się tym, jak Wam teraz jest i tym, co można zrobić inaczej, aby było dla każdego lepiej i bardziej komfortowo, zależy, czy będzie to dla Was dobry i satysfakcjonujący czas.

Pamiętaj, dziecko nie jest zagrożeniem dla Waszej relacji, ono ją otwiera jeszcze bardziej na innych, daje okazję do szczególnej współpracy Was jako zespołu. Ono jest darem dla Was, a nie wrogiem. Obdarowuje czymś nowym, a nie zabiera. Daje szansę na jeszcze większy rozwój.

Z każdym tygodniem Wasza sytuacja będzie się coraz bardziej stabilizować. Z czasem znów będziecie dla siebie o wiele bardziej, prawie tak jak kiedyś. Potrzebujecie teraz nowych sposobów na budowanie Waszej relacji. Takich, które odpowiadają sytuacji po porodzie i biorą pod uwagę Wasze możliwości.

Poniżej znajdziecie 19 różnego rodzaju propozycji, mega-budujących Waszą relację. Prostych, nie wymagających dużych inwestycji czasowych, ale mających kluczowe znaczenie dla wzmocnienia Waszej więzi.

Dzielcie się obowiązkami

Do tych obowiązków, które związane są z pracą, prowadzeniem domu, wspólnym życiem dołączył szereg czynności związanych z pielęgnacją i czuwaniem nad Waszym Maleństwem. Nie da rady dzielić wszystkiego pół na pół, bo nie można przecenić udziału Mamy, która karmi, przytula i jest podstawowym, szczególnym obiektem, z którym dziecko jest związane. Jego rozwój, kształtowanie się psychiki dziecka zależy od tego, co otrzyma w tej pierwotnej relacji. Oczywiście bardzo ważne jest, aby Tata włączał się w opiekę nad dzieckiem. Poniekąd jednak ta opieka jest również sprawowana w formie opieki nad Mamą dziecka. I tutaj wsparcie oferowane dla Matki, zaspokajanie jej potrzeb, by mogła zaspokajać z kolei potrzeby dziecka jest kluczowe. Podsumowując, Tata sprawuje opiekę nad dzieckiem opiekując się nim bezpośrednio i pośrednio odpowiadając na potrzeby swojej partnerki, by miała ona skąd czerpać siły i możliwości. Ważne jest, aby Tata nie czuł się w tej relacji Dziecko-Mama kimś z boku, czy intruzem, ale by czuł się potrzebny, dowartościowany i również obdarzany ciepłem i serdecznością. Czasem potrzeba konkretnych instrukcji, próśb wprost zamiast oczekiwania, że sam się domyśli.

Ten aspekt jest punktem wyjścia, tworzy odpowiedni fundament, by pozostałe sposoby mogły spełnić swoją rolę w budowaniu Waszej relacji.

Wyraź wdzięczność i doceniaj – pracujecie w zespole

Nie zapominaj o chwaleniu i wdzięczności. Dziękuj z uśmiechem (przy okazji spójrz głęboko w oczy) za podanie dziecka, zmianę pieluchy, uśpienie czy przyniesienie oliwki ze sklepu. Twój partner stara się, jak potrafi, odpowiedzieć na Twoje potrzeby. Ważne, abyś miała świadomość, że współpracujecie ze sobą. Jesteście zespołem, który oprócz celów jakie stawał sobie do tej pory, ma za zadanie współuczestniczyć w kształtowaniu się nowego człowieka. To Wasze zadanie na najbliższe 20 lat.

Wspólne randki w nietypowej formie.

Wydaje się to niemożliwe? Na takie, jakie znaliście do tej pory, oczywiście jest nikła szansa. Warto jednak spojrzeć na to całkiem inaczej. Randka to, czas, kiedy Twoja uwaga skupiona jest na drugiej osobie i odwrotnie. Kto powiedział, że musi trwać trzy godziny? Randka może trwać 20 minut, kiedy karmisz piersią albo kiedy dziecko ma czas na drzemkę. To Wasz czas na bycie blisko siebie, na budowanie relacji.

Dziel się tym, co myślisz i czujesz i pytaj o to drugą stronę

Ważne jest, aby Wasza komunikacja nie dotyczyła wyłącznie tego, co trzeba zrobić czy załatwić. Jeśli do tej pory potrafiliście dzielić się swoim wewnętrznym światem, swoimi myślami, nawet tymi nieuczesanymi to teraz szczególnie będzie to dla Was pomocne. Przecież sytuacja, w jakiej jesteście diametralnie się zmieniła. I Wasza relacje również. Jest o czym mówić i warto mieć na to czas. Spróbuj określić, kiedy jest najlepszy moment na to. Czy po południu, gdy nie jesteście jeszcze bardzo zmęczeni, a główny posiłek (nie zawsze musi być obiad) jest już zjedzony, a nieporządek trochę ogarnięty?

Przytulajcie się często

Przytulanie się wyzwala oksytocynę. To substancja nazywana inaczej hormonem miłości. Oksytocyna sprawi, że będziecie szczęśliwsi i spokojniejsi. Odpowiada ona za budowanie więzi i podnosi zdolność do tworzenia związków pełnych bliskości. Jej poziom wzrasta jeszcze po narodzinach dziecka, ale w relacjach między dwoma dorosłymi ludźmi ma nie mniejsze znaczenie.

Przytulanie obniża poziom hormonów stresu i stwarza barierę ochronną przed frustracją. Również działa kojąco w przypadku drobnej sprzeczki. Po prostu redukuje złość. Przytulanie podnosi poczucie własnej wartości, ze względu na wzmocnienie świadomości, że Twoje uczucia są odwzajemnione i jesteś przez kogoś kochany/kochana.

Patrzcie sobie głęboko w oczy

Patrzenie głęboko w oczy ma ogromny wpływ na odczucie bliskości. Nawet wtedy, gdy patrzą sobie w oczy nieznane osoby. Co stoi na przeszkodzie, abyście sami sobie zafundowali sesję patrzenia w oczy? Pięć minut to optymalny czas. Pojawienie się dziecka to moment na skompletowanie nawyków, które nie zabierają wiele czasu, za to wpływają wzmacniająco na relację

Krótka, pozytywna wiadomość może mieć ogromny wpływ na Wasze emocje

To może być mała karteczka włożona do lunchboxa, który zostanie wzięty do pracy lub przyklejona do ulubionego kubka, który czeka na napełnienie herbatą lub sms. Napisz coś miłego, co spowoduje, że druga strona pomyśli – „Dobrze, że jesteśmy razem. Życie bez niej/niego byłoby szare i ponure”, uśmiechnie się lub poczuje radość. Podziękuj, za jakiś gest, pomoc, wsparcie w konkretnej sytuacji, która miała miejsce parę lub kilkanaście godzin wcześniej. Możesz napisać, że tęsknisz, myślisz i nie możesz się doczekać, kiedy się zobaczycie. Dobierz takie słowa, które będą autentyczne i Twoje.

Zaparz specjalną herbatkę

Na dobrą herbatkę zawsze jest odpowiednia pora. Możesz kupić jakiś nowy smak, specjalnie na ten czas połogowy. Coś, czego jeszcze nie próbowaliście albo coś już sprawdzonego. Uważaj na sztuczne aromaty. Bardzo miło jest usłyszeć – „Na jaką herbatkę masz ochotę?”. Można ją wypić razem, ciesząc się swoim towarzystwem, a można rozkoszować się tą zrobioną przez partnera, samemu/samej. I mieć chwilkę dla siebie.

>>>Przeczytaj jak odżywiać się w połogu<<<

Idźcie razem na spacer

Niech to będzie kolejna forma wspólnej randki. To szansa na wspólną rozmowę i wspólny relaks w innym otoczeniu. Nie każdy ma od początku łatwość czuć się swobodnie, kiedy dziecko za moment może czegoś potrzebować, ale wierz mi, można się do tego przyzwyczaić. Korzystacie Wy, bo łapiecie chwile dla siebie i dziecko, które jest cały czas obok tych, którzy rozumieją go najlepiej

7 powodów, dlaczego jesteś super mamą/tatą

Napisz dla drugiej osoby, dlaczego uważasz, że jest najwspanialszą mamą/tatą na świecie. Maleństwo jeszcze nie potrafi mówić, ale ty możesz go wyręczyć. Oboje będziecie mieć satysfakcję z tego ćwiczenia, wzmocnicie siebie nawzajem, udzielicie sobie wsparcia w nowej roli. Wszystkie czynności wydają się takie zwyczajne i powtarzane wiele razy. Potrzeba i cierpliwości, i wytrwałości i wielu innych rzeczy, którymi obdarowujecie Dziecko i pośrednio siebie nawzajem.

5 dowodów, dzięki którym mogę Ci ufać (dla partnera) lub, 5 dowodów na to, że jesteś najwspanialszą kobietą na świecie (dla partnerki)

Czujesz wsparcie i staranie współmałżonka od dawna. Teraz szczególnie go doświadczasz, bo połóg to wyjątkowy czas. Wiem, że jesteś niewyspana i obolała, ale warto poświęcić chwilę uwagi na to, co otrzymujesz. Wiem, że nawet jeśli towarzyszysz żonie w domu, bo wziąłeś wolne z pracy, to mimo wszystko nie jest łatwo się odnaleźć. Niekoniecznie musi być aż 5 dowodów. Nie musi być też spisane na kartce. Jeśli wymyślisz w ciągu dnia jedno okrągłe zdanie i wypowiesz je w odpowiedniej chwili, to będzie to bardzo miłe doświadczenie dla partnera.

Czuły dotyk

Jeśli do tej pory czuły dotyk to był tylko i wyłącznie element gry wstępnej, pora to zmienić. Pogłaszcz czule po dłoni, ramieniu lub lekko po plecach, pobaw się włosami, odgarnij niesforny kosmyk, dotknij czule twarzy. Uśmiechaj się przy tym. Możesz zapytać – „Czy to jest przyjemne dla Ciebie? Co lubisz najbardziej?” Kiedy dowiesz się, jaka jest najlepsza wersja – powtarzaj ten gest w chwilach, kiedy czujesz, że mógłby być dobrze przyjęty.

Chwal go/ją przed rodziną, przyjaciółmi i znajomymi

Nic tak bardzo nie mobilizuje i nie wzmacnia, jak pochwała. Szczególnie, kiedy jest wypowiadana do osób trzecich, w obecności osoby zainteresowanej. Powiedz Mamie lub Siostrze jak bardzo doceniasz pomoc (co konkretnie) ze strony Twojego męża.

Wieczór/chwila przy świecach

Kiedy zapalisz świece, wytworzysz szczególny nastrój. Razem możecie się poprzytulać patrząc na migoczące światełko. Przy okazji warto powiedzieć sobie wiele ciepłych słów. Oboje tego potrzebujecie, bo czas nie jest łatwy. Nie chodzi o wolne dwie godziny, ale o to że wasza uwaga skupiona jest na tej szczególnej chwili i dzięki temu będzie to moment budujący Waszą relację.

Z czego jesteście najbardziej dumni?

Każdego dnia dziecko jest ciut większe, coś więcej potrafi, troszeczkę się zmienia. To dzięki Wam, którzy się nim opiekujecie. Choć zmęczenie jest ogromne, to warto zauważyć, że wysiłki nie są bezowocne, ale właśnie widać efekt. Możecie być dumni z tego, że dajecie radę, współpracujecie i owoc Waszej miłości świetnie się rozwija, otoczony ciepłem i serdecznością. Jeśli głośno mówicie o tym, co dobrego przyniósł ostatni dzień, będziecie mieli z tego więcej frajdy i satysfakcji. Zauważycie być może to, co przykryte jest sporą dawką niedospania.

Pytanie – „Co mogę teraz zrobić dla Ciebie?”

Powiedz partnerowi, że teraz szczególnie potrzebujesz takich pytań. Oczekujesz jego pomocy i wsparcia. Jeśli takie pytanie się nie pojawia, nie zamykaj się w sobie. Mów bezpośrednio, czego potrzebujesz. Aby ponosił dziecko, zmienił pieluchę, przygotował kanapkę, a może przytulił i powiedział – „Kocham Cię”? Tylko wtedy jeśli będziesz mówić wprost, czego potrzebujesz jest duża szansa, że to otrzymasz.

Rozmowy – „Nie myślałam, że…”, „Kiedy patrzę na nasze maleństwo to…”

Rozmowa, która zaczyna się od takich słów może być okazją do wyrażania trudności, których oboje doświadczacie. Możesz zrozumieć, z czym boryka się druga osoba i wyjść naprzeciw. Być może niekiedy zamiast czegoś trudnego usłyszysz, że partner/ka jest zaskoczony/a tym, co dziecko wniosło pozytywnego do Waszego życia, albo zobaczysz radość z otrzymanej pomocy, albo zrozumienia, które pojawiły się z Twojej strony.

Nie zapominaj o seksie!

Seks ma wypływać ze wzajemnego zrozumienia, ale to też odskocznia od rzeczywistości. Jeśli lekarz dał Ci w tym obszarze zielone światło, zapytaj siebie, czy jesteś już emocjonalnie na to gotowa. Możecie najpierw porozmawiać o tym, czego się obawiasz i jak byś to widziała. Myślę, że maż też będzie czuł jakąś dozę niepewności. Nie rezygnujcie jednak z chwil bliskości. Oczywiście niezależnie od tego zachęcam Was nieustannie do czułych gestów, które nie mają nic wspólnego z grą wstępną. Nie dlatego, że one tam by nie pasowały, ale dlatego, ze ich celem jest obdarzenie ciepłem i serdecznością, niezależnie od przygotowania do współżycia.

>>>Sprawdź w czym może pomóc Ci fizjoterapia uroginekologiczna<<<

Potraktuj partnera jak eksperta.

W nowej sytuacji jeszcze nie wszystko gra. Pytanie, czy w ogóle jest możliwe, aby osiągnąć równowagę? Jeśli teraz nie, to z czasem na pewno to się uda. Razem wypracowujecie nowe rozwiązania. W spokojniejszej chwili zapytaj współmałżonka, jakbyś pytał eksperta – Co moglibyśmy zmienić w sytuacji, w jakiej się znajdujemy? Co można by usprawnić? Jak lepiej zorganizować dzień? Kogo można zaangażować do pomocy?

Być może straciłaś dystans i jasność myślenia, bo nie odzyskałaś jeszcze dobrej formy po porodzie i nie przesypiasz nocy. Zapytaj męża, jak on widzi tą całą sytuację? Razem podejmijcie postanowienia jakie zmiany wprowadzić w życie i jak to zrobić. Do tego tematu możecie znów wrócić po tygodniu, aby zobaczyć, jak Wam jest z tymi zmianami i co można zrobić jeszcze.

Masz swoje, sprawdzone propozycje budujące Waszą relację? Podziel się tym proszę w komentarzu.

Autorka

Ewa Arendarczyk – terapeuta, coach relacji i emocji, doradca rodzinny. Pomaga kobietom poczuć w swoim związku bliskość i radość zamiast złości i bezsilności. Pokazuje jak odnaleźć w sobie siłę, uporządkować emocje i towarzyszy w znalezieniu drogi wyjścia z trudnej sytuacji.

Znajdziesz ją tutaj:

Blog

Facebook

Instagram

Ewa Arendarczyk

👉📍 Jest mi bardzo trudno przejść do porządku dziennego nad sytuacją, w której znajduje się wiele małżeństw. Żyją obok siebie unikając rozmów na tematy, które są dla nich trudne. Znoszą siebie nawzajem, tworząc związek, który nie jest dla nich satysfakcjonujący.

➡️➡️➡️➡️POBIERZ GPS

📍 Przygotowałam dla ciebie GPS budowania relacji, który poprowadzi Cię krok po kroku przez etapy budowania szczęśliwego związku ❤

📍 Zawiera elementy, które zebrane w jednym miejscu
pomogą Ci zobaczyć z czego składa się Twój cel i uniknąć chaosu. ❗

📍 Uświadomienie sobie tego, co już masz i tego, jaki jest następny krok, aby szczęśliwie dotrzeć końcowego etapu, daje spokój, bezpieczeństwo i poczucie sprawczości.

📍 Równomiernie rozłożysz siły i wybierzesz najkrótszą trasę ❗

➡️Określisz pierwsze, najwłaściwsze kroki
do zbudowania wspólnej, szczęśliwej przyszłości.

➡️➡️➡️➡️POBIERZ GPS 

👉📍 Leć jak gołąb ❗ ❗ ❗